Wnętrza

Modne schody do domu – schody dywanowe

Wśród charakterystycznych cech nowoczesnego wnętrza należy wymienić m.in. jasne barwy i dążenie do minimalizmu. Niestety jasne ściany, jasne meble i niewielka ilość dodatków mogą sprawić, że wnętrze będzie sprawiało wrażenie chłodnego i niezbyt przytulnego. Łatwo to zmienić za pomocą elementów wykonanych z drewna. Drewniane blaty i lampy z pewnością zmienią sposób postrzegania wnętrza  Podobny efekt można osiągnąć stawiając na schody dywanowe.

Czym są schody dywanowe?

Schody dywanowe wyglądają jak wstęga dywanu swobodnie spływająca z piętra. Oznacza to, że tworzą spójną całość – nie ma żadnych przerw pomiędzy stopniami, a głębokość stopni i wysokość podstopnic są sobie równe. W przypadku chodów dywanowych stopnie kończą się równo z podstopnicami, nie są wysunięte do przodu.

Schody dywanowe wykonuje się w całości z drewna (konstrukcja samonośna), bądź też są to schody żelbetonowe obłożne drewnem. Niezależnie od tego, czy mówimy o schodach drewnianych, czy też żelbetonowych pokrytych drewnem, patrząc na nie z góry, zastaniemy taki sam widok – spływająca w dół wstęga drewna. Jednoznacznie kojarzy się to z dywanowym chodnikiem, stąd nazwa schody dywanowe.

Schody dekoracją wnętrza

Podstawową funkcją schodów wewnętrznych jest zapewnienie wygodnego dostępu do pomieszczeń znajdujących się na wyższej kondygnacji budynku. Schody mają być zatem stabilne, bezpieczne i trwałe. Aby tak się stało, powinny być wykonane z trwałych materiałów, dobrze znoszących wielokrotne przechadzki w górę i w dół. Oczywiście schody do domu powinny być również wygodne. Oznacza to, że nie mogą być ani zbyt strome, ani zbyt wąskie, ani też śliskie. Płytkie stopnie również nie są mile widziane. O ile wchodząc po nich bez obciążenia nie powinniśmy mieć problemu z utrzymaniem równowagi, o tyle wnoszenie na górę różnorakich przedmiotów, może być problematyczne.

Oczywiście schody wewnętrzne pełnią również funkcję dekoracyjną. Dziś rzadko upycha się je w najciemniejszym kącie budynku, czy też wydziela osobną, zamykaną klatkę schodową. Schody coraz częściej budowane są na otwartej przestrzeni, nierzadko bezpośrednio w salonie. Z tego względu jakość wykonania i rodzaj materiałów mają ogromne znaczenie. Schody pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale i estetyczną.

Co wyróżnia schody dywanowe?

Mając na uwadze, że schody pełnią funkcję dekoracyjną, warto postawić na coś, co rzeczywiście doda wnętrzu charakteru. Doskonale sprawdzą się tutaj schody dywanowe o monolitycznym wyglądzie. Wyróżnia je charakterystyczny zygzak, który widzimy patrząc na schody z boku, mocna balustrada, a także wspomina już, jednakowa wysokość i głębokość stopni. Niewątpliwym atutem schodów dywanowych jest również samo drewno, zwłaszcza gdy zostanie pokryte środkiem o wyjątkowej barwie i połysku.