Dlaczego powinno się unikać zbyt wilgotnej tarcicy?

Tarcica to podstawowy surowiec przemysłu drzewnego. Tarcica ma szerokie zastosowania w budownictwie i meblarstwie, ale dobrej jakości drewno wykorzystuje się również do produkcji zabawek ogrodowych, różnego rodzaju wózków, taczek, akcesoriów kuchennych itd. Firmy, które produkują przedmioty z drewna, chcą korzystać z surowca zdrowego i trwałego. Dlatego tak ważne jest, by tartak oferował tarcicę o odpowiedniej wilgotności i bez wypaczeń.

Jak powstaje tarcica?

Tarcica jest produktem tartacznym powstałym w wyniku piłowania okrągłej kłody drewna. Proces tarcia prowadzi do przecięcia kłody wzdłuż i powstania desek. Oczywiście deski nie są jedynym produktem oferowanym przez tartaki. Do wyboru mamy również belki, listwy, łaty, kantówki sosnowe i szereg innych elementów drewnianych. Jednak ich przygotowanie odbywa się później. Najpierw powstaje tarcia, następnie jest suszona, a dopiero w następnej kolejności przycinana do rozmiarów wymaganych przez klienta.

Właściwości tarcicy sosnowej

Tarcica z tartaku jest cennym materiałem budowlanym i wykończeniowym. Drewno to bardzo wdzięczy materiał, z jednej strony trwały, z drugiej zaś łatwy w obróbce i posiadający liczne walory estetyczne. To prawda, że w wielu przypadkach drewno zastępuje się materiałami drewnopodobnymi, ale właściwości drewna sprawiają, że nie ma sobie równych. Szczególną popularnością cieszy się zwłaszcza sucha tarcica sosnowa, która jest wytrzymała, podatna na klejenie, ma ładny, jasny kolor i ciekawe usłojenie. Jest przy tym łatwo dostępna i stosunkowo tania. Sprawdza się jako materiał na meble, podłogi, okna, więźbę dachową i wiele innych.

Suszenie i przechowywanie tarcicy

Przetarte drewno nie jest gotowe do sprzedaży. Może zdarzyć się tak, że firma chce kupić mokrą tarcicę, bo ma konkretny plan na jej wykorzystanie, ale zdecydowana większość klientów kupuje drewno suche. Takie, które od razu można wykorzystać do realizacji konkretnych projektów, np. do wykonania altany ogrodowej, albo do produkcji okien drewnianych. Dlatego, zanim drewno trafi do sprzedaży, poddawane jest procesowi suszenia. Suszenie tarcicy może odbywać się w sposób naturalny, czyli na powietrzu. Na tartakach zwykle zalega pewna ilość drewna, które schnie naturalnie. Natomiast większość tartaków stawia na suszenie w suszarni. Jest to metoda znacznie szyba, wygoda, poza tym suszenie w suszarni korzystnie wpływa na jakość produktu końcowego.

Wilgotność drewna przeznaczonego do sprzedaży

Surowiec, który pomyślnie przeszedł proces suszenia, zyskuje wysoką odporność na czynniki mechaniczne i biologiczne. Drewno może być wykorzystywane bez obaw o powstanie wypaczeń, odkształceń i pęknięć. Tarcica o niskiej wilgotności to cenny materiał budowlany, konstrukcyjny i dekoracyjny. Wykonane z niej konstrukcje są stabilne i trwałe. Suche drewno nie pracuje w takim stopniu, jak drewno mokre, zatem nie należy obawiać się, że niebawem drewniana konstrukcja rozchwieje się i straci stabilność. Ponadto na suche drewno bez obaw możemy nakładać impregnaty, lakiery i inne środki chemiczne, które powinny przeniknąć w głąb drewna.