Dom i OgródRemont

Rodzaje drewnianych profili okiennych

Drewno to materiał o szczególnych właściwościach fizycznych, do tego posiadający liczne walory estetyczne. Produkty z drewna, takie jak deski, łaty czy kantówki wykorzystuje się na wiele sposobów, w tym do produkcji wysokiej jakości okien.

Okna z drewna a produkty PCV

Zdecydowana większość budynków mieszkalnych, sklepów, biurowców, szkół, szpitali i innych obiektów użytku publicznego wyposażona jest w okna plastikowe. Do ich zakupu zachęcają niskie ceny, wysokie parametry wytrzymałościowe, łatwość mycia i pielęgnacji. Faktem jest jednak, że okna drewniane przez wielu uznawane są za rozwiązanie lepsze, a popularność drewnianych profili okiennych cały czas rośnie. Dlaczego? Ponieważ są piękne, efektowne, przyciągają wzrok i zdobią nawet najprostszą, minimalistyczną bryłę budynku. Na uwagę zasługuje także ich trwałość oraz wysoka izolacyjność termiczna i akustyczna.

Okna drewniane – sposób wytwarzania

Jakość okna drewnianego zależy od wielu czynników. Na pewno istotne jest dobre spasowanie elementów, rodzaj wykorzystanych profili okiennych, gatunek drewna, rodzaj kleju i jego odporność na działanie wilgoci. Istotne także, w jaki sposób zabezpieczono drewno i czym pokryto jego powierzchnię.

Jeśli chodzi o drewno, z jakiego produkuje się w Polsce okna, na pierwszym miejscu plasuje się sosna. Z tego powodu kantówki okienne z drewna sosnowego stanowią jeden z podstawowych produktów tartacznych. Zapotrzebowanie na kantówki sosnowe wynika z faktu, że sosna jest lekka, dobrze znosi obciążenia, dobrze izoluje, a przy tym jest łatwa w obróbce i bez trudu poddaje się klejeniu.

Profile okienne z plastiku, aluminium i drewna

Profil okienny to konstrukcja, która trzyma szybę. Profil składa się z ramy, ościeżnicy, listew przyszybowych, profili łączących i innych mniejszych elementów. Istotne właściwości okna, czyli to, jak dobrze izoluje przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz, jak dobrze zapobiega stratom ciepła i jakie posiada zabezpieczenia antywłamaniowe, uzależnione są właśnie od jakości profilu okiennego, a nierzadko także od jego typu.

Jeśli chodzi o drewniane profile okienne, ich konstrukcja różni się w zależności od wybranego systemu. W różnych modelach różna może być liczba komór i ich klasa. Różnice dotyczą także grubości ramy oraz wagi oszklenia. Okna drewniane są solidne, masywne, ale dzięki temu zapewniają dobrą izolacyjność. Ponadto cenione są ze względu na szlachetny wygląd i ciepło.

Drewniane profile okienne – dlaczego warto?

Profil okienny jest najważniejszym elementem całej konstrukcji. Złej jakości profil okienny nie zapewni oknom ani odpowiedniego wyglądu, ani dobrych parametrów technicznych. Tymczasem proces produkcji zaczyna się już na tartaku. To tartak, czyli producent kantówek okiennych, powinien zadbać o to, by tarcica sosnowa została przygotowana jak najlepiej. Trwałe i piękne okna mogą powstać wyłącznie z wysokojakościowego drewna sosnowego, dębowego czy świerkowego.