Czym powinny charakteryzować się kantówki okienne wysokiej jakości?

Każdego dnia nieustannie korzystamy z produktów wykonanych z tworzywa sztucznego. Plastikowe przedmioty są stosunkowo tanie, kolorowe i wielu przypadkach naprawdę trwałe. Faktem jest jednak, że często przegrywają w zestawieniu z produktami powstałymi z naturalnych materiałów i tak też jest w przypadku stolarki okiennej.

Zalety okien drewnianych

Jedną z największych zalet okien drewnianych jest ich efektowny wygląd. Drewno wykorzystywane do produkcji okien, w tym przede wszystkim kantówki okienne z sosny, ma ciekawy kolor i usłojenie, co zdecydowanie wyróżnia gotowy produkt na tle plastikowych okien w kolorze bieli, grafitu czy brązu. Drewniane okna prezentują się efektownie i wprowadzają nutkę luksusu. Budynek, w którym zastosowane okna z drewna, zdecydowanie wyróżnia się na tle podobnych obiektów budowlanych i dosłownie pięknieje w oczach.

Drewniane okna są zdecydowanie bardziej ekologiczne aniżeli produkty syntetyczne. Drewniane kantówki okienne produkuje się z drewna powszechnie spotykanego w polskich lasach, ze szczególnym uwzględnieniem sosny. Oczywiście surowe drewno poddawane jest obróbce a następnie pokrywane specjalnymi środkami, które zapewniają oknom trwałość i szczelność, ale surowiec sam w sobie pochodzi z natury.

Dla osób, które decydują się na wykonanie okien z drewna, znacznie ma zarówno wygląd produktu, jak i jego właściwości. Drewniane okna świetnie spisują się pod względem izolacyjności cieplnej i dźwiękowej. Odpowiednio konserwowane, świetnie znoszą trudne warunki atmosferyczne. Na uwagę zasługuje także ich trwałość. Wytrzymałość okna w dużej mierze uzależniona jest od tego, w jaki sposób przygotowano kantówki okienne.

Kantówki okienne z sosny – popularny element konstrukcyjny

Kantówki z sosny znajdują zastosowanie w budownictwie, gdzie świetnie sprawdzają się jako materiał konstrukcyjny wykorzystywany m.in. przez dekarzy. Najpopularniejsze są jednak kantówki okienne z sosny, czyli takie, które zostały przygotowane z myślą o produkcji wysokojakościowych okien.

Podstawowym produktem oferowanym przez tartak jest tarcica sosnowa. Tarcica, czyli deska pozyskana w procesie tarcia (piłowania) drewna. Drewno sosnowe wykorzystuje się na wiele sposobów, ponieważ jest stosunkowo lekkie, tanie, a przy tym wytrzymałe. Sosna charakteryzuje się niską przepuszczalnością wody, dlatego sosnowe kantówki okienne mają mniejszą skłonność do pęcznienia i pękania, aniżeli kantówki powstałe z innych gatunków drewna.

Sosnowe kantówki okienne lite i klejone

Kantówki okienne z sosny mają postać belki o kwadratowym przekroju. Belka to poddany starannej obróbce kawałek litego drewna. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się jednak kantówki okienne klejone (tzw. klejonka sosnowa), które są lżejsze od kantówek litych, a przy tym bardziej odporne na kurczenie i wyrabianie. Poszczególne warstwy kantówki łączone są za pomocą mocnych klejów. Kleje i impregnaty są wodoodporne, co zapobiega przedostawaniu się wilgoci, a także rozwojowi chorób oraz inwazjom szkodników.

Wysokiej jakości kantówki okienne sosnowe wytwarzane są ze starannie wyselekcjonowanego drewna. Każdy produkt przechodzi zaawansowany proces technologiczny, w trakcie którego prowadzona jest ścisła kontrola jakościowa. Tak powstałe kantówki okienne mogą podlegać dalszej obróbce bez obaw o powstanie uszkodzeń. To bardzo ważne, by materiał przeznaczony do produkcji okien spełniał wszelkie normy jakościowe. Okna nie są przecież elementem, który wymieniamy co kilka lat.