Rodzaje profili okiennych

Niewiele osób wie, jak prawidłowo dobrać okna do budynku. Tymczasem rozmieszczenie i wielkość otworów okiennych mają ogromny wpływ na funkcjonalność budynku. Mieszkanie ciemne, nieustawne, nieodpowiednio wentylowane, nie jest najlepszym miejscem do życia. Dlatego tak ważne jest, by lokalizację i rozmiar otworów drzwiowych określił doświadczony projektant. Natomiast to, czy inwestor zdecyduje się na okna PCV, czy też postawi na drewnianą stolarkę okienną, jest kwestią wyboru. Na rynku znajduje się szeroki wybór rozmaitych profili okiennych, dlatego z łatwością można wybrać takie, które będą dostosowane do potrzeb inwestorów.

Z jakich elementów składa się okno?

Gdybyśmy zapytali przypadkową osobę o to, z czego składa się okno, prawdopodobnie odpowiedziałaby, że z szyby i ramy okiennej. Odpowiedź nie jest niepoprawna, aczkolwiek, zgodnie z przyjętą terminologią, okno składa się ze skrzydła (skrzydeł) i ramy. Rama jest elementem nieruchomym, umieszczonym w otworze okiennym, natomiast skrzydło pozwala na otwarcie okna.

Zarówno rama, jak i skrzydło, składają się z profilu, okuć, uszczelek i wzmocnień stalowych. Skrzydło dodatkowo posiada pakiet szybowy, listwę przyszybową i podkładki. Czym jest pakiet szybowy? W jego skład wchodzi oczywiście wspomniana wcześniej szyba (zwykle są to dwie tafle szkła, rzadziej trzy), ramka dystansowa i gaz szlachetny. Oczywiście budowa okien drewnianych lekko różni się od budowy okien plastikowych.

Czym są profile okienne? Profile w oknach PCV i drewnianych

Profil okienny znajduje się zarówno w ramie, jak i skrzydle. W oknach PCV profile okienne mają budowę komorową. Im więcej jest komór powietrznych w profilu, tym okno jest bardziej energooszczędne. Materiał PCV nie przepuszcza powietrza, dlatego budowa profilu musi być dobrze przemyślana. A jak to wygląda w przypadku profili okiennych z drewna?

Do produkcji okien drewnianych wykorzystywana jest przede wszystkim tarcica sosnowa, a więc materiał łatwy w obróbce, stosunkowo niedrogi, ale po odpowiednim zaimpregnowaniu – bardzo wytrzymały i zapewniający dobrą izolacyjność. Zakupione kantówki okienne z tartaku służą do produkcji okien o różnych rozmiarach i zastosowaniach. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne, profile okienne muszą cechować wysokie parametry techniczne.

Drewno z tartaku do produkcji okien

Kantówki okienne z tartaku przygotowywane są w standardowych rozmiarach, ale tartaki realizują również zamówienia niestandardowe. Czasem klienci chcą, by ich drewniane okna miały nietypowy kształt lub rozmiar. Najważniejsze jest jednak to, by profile okienne były produktami wysokiej jakości. Profile drewniane, w przeciwieństwie do profili w oknach PCV i aluminiowych, są pełne. Dlatego ich izolacyjność cieplna zależy właściwie wyłącznie od właściwości zastosowanego do ich produkcji drewna, a także od jakości środka użytego do klejenia poszczególnych warstw tarcicy. Klej musi być wodoodporny i wyjątkowo odporny na zmiany temperatury i uszkodzenia mechaniczne.

Drewniane profile okienne polecane są szczególnie do domów energooszczędnych i pasywnych, a także dla wszystkich tych, którzy chcą mieć zarazem okna piękne i funkcjonalne.