Dom i Ogród

Jak zbudować basen w ogrodzie?

Starannie zaprojektowany ogród to przestrzeń, która pozwala zanurzyć się w przyrodzie, a w okresie letnim również w wodzie. Baseny ogrodowe zyskały w ostatnim czasie ogromną popularność – w sezonie wakacyjnym baseny dmuchane, rozporowe i stelażowe wyrastają w przydomowych ogródkach jak grzyby po deszczu. Korzystanie z basenów rozkładanych ma jednak sporo wad, dlatego jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto postawić na basen stacjonarny ze stalową niecką.

Stalowy basen ogrodowy – dlaczego warto?

Budowa basenu ogrodowego to spora inwestycja, ale raz wykonany basen, będzie spełniał swoją funkcję przez kolejnych kilkadziesiąt lat. Zwłaszcza jeśli postawimy na nieckę stalową, a projekt i montaż zostaną wykonane przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem, jednocześnie wciąż otwartych na nowinki technologiczne.

Basen stacjonarny pełni w ogrodzie funkcję użytkową i dekoracyjną. Własne kąpielisko to możliwość zażywania relaksujących kąpieli o dowolnej porze dnia i nocy, do tego z dala od wścibskich spojrzeń. W okresie wakacyjnym, gdy żar leje się z nieba, wiele osób marzy o możliwości zanurzenia się w chłodnej wodzie. Mając przy domu własny basen, nie trzeba korzystać z publicznych kąpielisk. We własnym basenie można spędzać czas w dowolny sposób. Basen w ogrodzie to wspaniała rozrywka dla całej rodziny, a także możliwość organizowania interesujących przyjęć pod gołym niebem.

Wykonanie basenu stalowego w ogrodzie

Baseny ze stali nierdzewnej wyróżniają się wyjątkową trwałością i efektownym wyglądem. Basen można dostosować do potrzeb inwestorów, ponieważ stal jest materiałem na tyle plastycznym, że umożliwia tworzenie niecek o niestandardowych kształtach. Ponadto możliwe jest łączenie stali z akrylowymi płytami, szeregiem atrakcji wodnych i oświetleniem LED. Oczywiście warto, by uwagi odnośnie wyposażenia niecki basenowej, przekazać projektantom już na początku.

Baseny stalowe to baseny wkopywane w ziemię, a więc takie, które powstają na podstawie gotowej niecki. Stalowe niecki basenowe mogą być w całości zagłębione w stabilnym gruncie, albo częściowo z gruntu wystawione i obudowane konstrukcją tarasową. To, czy i w jakim miejscu da się wykonać stalowy basen ogrodowy, należy dokładnie omówić z fachowcami. Oczywiście najprościej jest rozpocząć budowę basenu na równi z budową domu, ale często jest tak, że dom już stoi, a chęć posiadania basenu w ogrodzie pojawia się później.

Baseny ogrodowe a pozwolenie na budowę

Budowy basenu nie sposób nazwać drobną pracą ziemną. Jest to duża inwestycja, wymagająca podjęcia wielu istotnych decyzji. Basen powinien znaleźć się w miejscu nasłonecznionym, z dala od bujnej roślinności, a jego budowę można rozpocząć tylko pod warunkiem, że wykopanie w gruncie tak dużego otworu nie będzie stanowiło zagrożenia dla obiektów budowlanych znajdujących się w pobliżu. Jeśli grunt nadaje się na budowę, należy zadbać o pozwolenie na rozpoczęcie prac. Jest to konieczne, jeśli powierzchnia planowanego basenu będzie większa niż 32m2. Jeśli basen będzie mniejszy, wystarczy zgłosić w starostwie zamiar wykonania prac budowlanych.