Jakie schody sprawdzą się najlepiej w małych przestrzeniach?

Każdy wysoki budynek (wyższy niż parterowy) musi posiadać schody. W przeciwnym razie poruszanie się pomiędzy jego kondygnacjami byłoby znacznie utrudnione, a w wielu przypadkach wręcz niemożliwe. Niestety schody potrafią zająć sporo miejsca, co może stanowić problem, gdy budynek nie dysponuje dużym holem. Na szczęście niektóre rodzaje schodów dobrze sprawdzają się również w niewielkich przedpokojach i korytarzach.

Niewielki metraż pomieszczenia a schody

Przygotowując plan budowalny domu jednorodzinnego, należy zadbać o funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń, a także zadecydować o rozmieszczeniu podstawowych elementów konstrukcyjnych, przewodów kominowych i schodów. Inwestorzy mogą zdecydować, gdzie staną schody i jakiej będą wielkości. Ale co w sytuacji, gdy na starym, parterowym budynku, chcemy dobudować piętro, albo podwyższyć poddasze i zaadoptować je do celów mieszkalnych? Albo wykonać antresolę w wyjątkowo wysokim mieszkaniu? Wówczas metraż pomieszczeń pozostaje bez zmian, a przecież w budynku musi się znaleźć miejsce na schody.

Najwygodniejszym rozwiązaniem w budynkach mieszkalnych są szerokie, niezbyt strome schody ze spocznikiem. Najczęściej są to konstrukcje żelbetonowe, w dalszej kolejności obłożone materiałem dekoracyjnym w postaci drewna, płytek schodowych czy płyt kamiennych. Oczywiście nie wszędzie takie schody da się wykonać, ale to nie oznacza, że schody na mniejszych metrażach są mniej wygodne. Przeciwnie – producenci schodów z drewna, schodów modułowych i schodów kręconych dbają o przygotowanie konstrukcji w taki sposób, by korzystanie ze schodów było wygodne i bezpieczne.

Schody kręcone i inne konstrukcje do małych pomieszczeń

W małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się schody o minimalistycznej formie. Mogą to być schody policzkowe albo schody młynarskie, czyli lekkie, proste konstrukcje, niejako zawieszone w powietrzu, pozwalające na wykorzystanie znajdującego się pod nimi miejsca.

Innym rozwiązaniem są schody modułowe, wyróżniające się nowoczesnym, minimalistycznym designem i dające wiele możliwości aranżacyjnych. Schody modułowe to produkty gotowe, przeznaczone do samodzielnego montażu, dzięki czemu oferowane są w bardzo atrakcyjnych cenach.

Oczywiście zarówno schody młynarskie, jak i schody modułowe nie powinny być zbyt strome. Jeśli w danym miejscu nie da się zamontować schodów prostych, albo byłoby to wysoce niekomfortowe, warto postawić na schody spiralne. Schody kręcone nie zajmują wiele miejsca, bo tylko tyle, ile wynosi ich średnica.

Schody spiralne metalowe – dlaczego warto?

Schody spiralne idealnie sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach. Poza tym ich wykonanie nie jest drogą inwestycją, bo cała konstrukcja i balustrada są metalowe. Natomiast stopnie schodów kręconych wykonuje się z drewna. Połączenie drewna i metalu oraz ciekawy układ stopni sprawiają, że schody spiralne są nie tylko funkcjonalne i trwałe, ale również atrakcyjne wizualnie. Stanowią ważny element dekoracyjny pomieszczenia.