Jak prawidłowo palić w kominku?
Kominek tworzy w domu rodzinną atmosferę i uprzyjemnia długie jesienno-zimowe wieczory. Nawet jeśli nie jest głównym źródłem ciepła w budynku, to i tak pełni ważną funkcję. Oczywiście pod warunkiem, że urządzenie działa sprawnie i nie zanieczyszcza pomieszczenia, w którym zostało zamontowane. Na sprawne działanie kominka wpływa wiele czynników, a jednym z ważniejszych jest sposób palenia i rodzaj wykorzystywanego opału.
Palenie w kominku – od czego zacząć?
Palenie w kominku zwykle wygląda podobnie, choć ważne jest, z jakiego typu urządzeniem mamy do czynienia. Nowoczesne kominki z wyższej półki nierzadko są wyposażone w inteligentne systemy, które ułatwiają zarządzanie pracą urządzenia i efektywne spalanie opału. Kominki starszego typu takich systemów nie posiadają, dlatego ważne, by dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia. Obsługę kominka warto zacząć od zapoznania się ze wskazówkami od producenta.
Producent może wskazać, jak ułożyć drewno w kominku, jaką wielkość powinny mieć kloce i szczapki drewna, a także jakiego rodzaju rozpałki można użyć w danym przypadku. Może również poinstruować, czy ogień lepiej podkładać od dołu czy od góry i jak zapewnić odpowiedni ciąg. Kształt kominka nie ma tutaj większego znaczenia, bo zarówno tradycyjne kominki, jak i kominki narożne, mogą być użytkowane w ten sam sposób.
Nowoczesne kominki – jak wybrać drewno do kominka?
Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków. Mamy kominki elektryczne i biokominki, kominki na pellet i tradycyjne urządzenia opalane drewnem. Tych ostatnich jest zdecydowanie najwięcej. Na bazie wkładów kominkowych na drewno powstają zarówno kominki kaflowe w starym stylu, jak i nowoczesne kominki z płaszczem wodnym. Oczywiście poszczególne wkłady kominkowe różnią się między sobą, bo nieco inaczej działa kominek powietrzny, a inaczej podłączony do instalacji wodnej, ale jakość drewna zawsze ma tutaj ogromne znaczenie.
Drewno do kominka powinno być zdrowe, suche i najlepiej, gdyby było również czyste. W kominku nie należy spalać materiałów drewnopodobnych ani części roślin, które nie są przeznaczone do spalania w tego typu urządzeniach. Jeśli chodzi o drewno, nie może to być materiał pochodzący z odzysku, co oznacza, że pokryte impregnatem, farbą lub lakierem deski, belki i inne tego typu elementy absolutnie nie nadają się do spalania w urządzeniach grzewczych.
Drewno kominkowe ze sprawdzonych źródeł
Drewno do kominka można przygotować we własnym zakresie, o ile mamy pozwolenie na ścięcie drzew na swojej działce. Ważne, by nie były to drzewa iglaste, ponieważ te nie nadają się do palenia w kominku. Drewno iglaste zawiera zbyt wiele żywicy, która podczas palenia strzela i kopci, co nie jest pożądanym efektem. W kominku należy spalać twarde drewno liściaste. Najlepiej sprawdza się buk, jesion i dąb, a także drewno drzew owocowych.
Drewno kominkowe powinno być pocięte na odpowiednie kawałki, a następnie ułożone w miejscu, które umożliwi mu przesychanie. Miejsce powinno być przewiewne, ale zadaszone. Sezonowanie drewna w takich warunkach powinno trwać minimum rok.