Jak dbać o drewniane stopnie schodów?

Drewniane podłogi, schody i meble tworzą w domu bardzo przyjemną atmosferę. Wnętrze, w którym jest sporo drewna, wydaje się ciepłe i przytulne. Jednocześnie drewniane elementy potrafią być bardzo eleganckie. Wiele zależy tutaj od gatunku drewna, jego koloru oraz sposobu wykonania schodów, mebli, blatów kuchennych i innych drewnianych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Zatrzymajmy się jednak przy schodach. Jak dbać o drewniane stopnie, by zachowały piękny wygląd?

Schody z drewna – dlaczego warto?

Zastosowanie drewna wpływa na sposób, w jaki postrzegane jest pomieszczenie, ale to nie jedyna korzyść wynikająca z posiadania drewnianych schodów. Pod wieloma względami są one po prostu praktyczne – można je wykonać zarówno w okazałym holu, jak i bardzo wąskim pokoju. Mogą przyjmować pożądany kształt i wielkość. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się schody młynarskie, albo dywanowe, w większych można pokusić się o zastosowanie schodów wachlarzowych albo dużych schodów ze spocznikiem.

Schody drewniane mają również tę zaletę, że montuje się je po zakończeniu prac budowlanych, a zatem jeśli w trakcie zmieni się koncepcja, wprowadzenie zmian będzie jeszcze możliwe. O ile schodów żelbetonowych przesunąć czy przebudować za bardzo się nie da, o tyle schody drewniane można wymienić w dowolnym momencie. Oczywiście z reguły nie jest to konieczne, ani nawet pożądane, bo jeśli zamawiamy schody do domu, to chcemy by przetrwały lata w doskonałej kondycji. Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o schody drewniane, to tak zapewne się stanie.

Schody z drewnianymi stopniami – jak o nie dbać?

Przede wszystkim warto podkreślić, że nie każde drewno nadaje się na schody. Drewno zbyt miękkie, podatne na powstawanie obić i wgnieceń, absolutnie nie powinno być używane przez profesjonalnego stolarza. Dobrej jakości schody powstają z drewna twardego, zwartego. Jeśli chodzi o gatunki dostępne w Polsce, wykorzystuje się zwłaszcza dąb, buk oraz jesion. Dębowe schody oraz schody z bukowymi stopniami są też znacznie łatwiejsze w pielęgnacji, ponieważ zastosowane impregnaty i lakiery doskonale przylegają do ich powierzchni, tworząc niezwykle trwałą powłokę ochronno-dekoracyjną.

Pielęgnowanie drewnianych powierzchni

Jeśli chodzi o schody z drewna, przede wszystkim nie zaleca się chodzenia po nich w twardym obuwiu, obuwiu na obcasie, w butach, które mogłyby spowodować powstanie nieestetycznych wgnieceń. Nie zaleca się również zalewania schodów wodą, nawet podczas mycia. A jeśli już o myciu mowa – nie należy stosować mocnych środków chemicznych, ani żadnych innych produktów, które nie są przeznaczone do czyszczenia drewnianych powierzchni. Schody z drewnianymi stopniami najlepiej czyścić miękką ściereczką i dedykowanym środkiem, który usunie ewentualne zabrudzenia, delikatnie wypoleruje powierzchnię i nada jej blasku. Oczywiście nie chodzi o to, by stopnie schodów stały się zupełnie śliskie, bo to mogłoby przynieść groźne konsekwencje w postaci upadku z wysokości. Schody mają wyglądać efektownie, ale przede wszystkim powinny być bezpieczne, stabilne i komfortowe.