Jaka jest kaloryczność pelletu?

Kupując opał na zimę, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Jednym z najważniejszych jest oczywiście kaloryczność, czyli ilość energii, jaką możemy pozyskać z danej jednostki masy paliwa. Jaka jest kaloryczność pelletu?

Czym jest kaloryczność materiału opałowego?

Wartość kaloryczna materiału opałowego to nic innego jak ilość ciepła generowana podczas całkowitego spalania paliwa. Im wyższa kaloryczność opału, tym mniejsze jego zużycie, dlatego paliwa wysokokaloryczne są pożądanym materiałem opałowym w okresie grzewczym.

Do paliw wysokokalorycznych, wysokoenergetycznych, zalicza się m.in. pellet. Biomasa powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów roślinnych, przede wszystkim drzewnych, ale nie tylko – wyróżniamy pellet drzewny, słomiany, słonecznikowy itd. Poszczególne rodzaje pelletu różnią się kalorycznością, choć w każdym przypadku jest ona wysoka. Oczywiście pod warunkiem, że producent pelletu dba o jakość opału i czuwa nad przebiegiem procesu produkcyjnego.

Kaloryczność pelletu a przebieg procesu produkcyjnego

Niestety nie każda hurtownia pelletu oferuje paliwo dobrej jakości. Jeśli do produkcji opału wykorzystano sztuczne dodatki, paliwo będzie miało niższą kaloryczność, poza tym taki pellet kiepsko się spala, powodując nieustanne problemy z zapychaniem podajnika. Wniosek? Sporo opału się marnuje, przez co właściciel kotła stale musi dostarczać nowe worki z pelletem. Takie ogrzewanie jest nieekonomiczne. Dlatego, chcąc uniknąć problemów z kotłem grzewczym, jak i samym opałem, kupujmy pellet od sprawdzonego producenta. Dobry pellet to doskonała alternatywa dla innych metod grzewczych.

Pellet drzewny i jego kaloryczność

W przydomowych kotłowniach wykorzystuje się przede wszystkim pellet drzewny. Taki opał powstaje z odpadów drzewnych różnych gatunków, ale najpopularniejszy w Polsce jest pellet sosnowy. Kaloryczność pelletu drzewnego waha się w granicach 18-20 MJ/kg. Im wyższa kaloryczność i niższa zawartość popiołu, tym wyższa klasa pelletu. Od wspomnianej klasy nierzadko uzależniona jest cena opału, chociaż dobry pellet drzewny da się kupić w całkiem atrakcyjnej cenie.

Kaloryczność pelletu a kaloryczność ekogroszku

Pellet bardzo często porównywany jest z jednym typem materiału opałowego, a mianowicie z ekogroszkiem. Z czego to wynika? Przede wszystkim nowoczesne kotły pelletowe i kotły na ekogroszek działają na podobnej zasadzie, podobna jest ich wielkość, moc i sposób obsługi. Poza tym ekogroszek najbardziej przypomina pellet, zarówno jeśli chodzi o wygląd produktu, jak i sposób, w jaki jest pakowany i sprzedawany. Podobna jest również kaloryczność obu opałów, choć w przypadku ekogroszku jest nieco wyższa. Mimo to porównanie obu paliw wychodzi na korzyść pelletu. Dlaczego? Ponieważ pellet drzewny jest paliwem czystym, w procesie spalania niewytwarzającym brzydkich zapachów, niepozostawiającym czarnych zabrudzeń na powierzchni, z którą się zetknie. Poza tym biomasa to paliwo ekologiczne, nieprzyczyniające się do powstawania szkodliwego smogu.