Dom i OgródRemont

Na jakiej zasadzie działają gruntowe pompy ciepła?

Zmiany klimatyczne postępują na tyle szybko, że obligują mieszkańców różnych zakątków świata do zwiększenia troski o czystość naszej planety. Jeśli nie chcemy, by w miastach unosił się duszący smog, powinniśmy częściej przesiadać się z samochodu na rower, zrezygnować ze spalania śmieci i opału wątpliwej jakości i zainwestować w nowoczesną, ekologiczną metodę ogrzewania. Jedną z takich metod jest gruntowa pompa ciepła.

Pompy ciepła zdominowały rynek grzewczy

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które początkowo, przede wszystkim z uwagi na wysoki koszt wykonania instalacji, nie miało zbyt wielu zwolenników. Jednak rosnące ceny paliw grzewczych, ich trudna dostępność niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie, a także żarliwe debaty na temat zmian klimatycznych spowodowały, że popularność pomp ciepła lawinowo wzrosła. Dziś śmiało można powiedzieć, że pompy ciepła zdominowały rynek grzewczy. Montuje się je przede wszystkim w nowych budynkach, ale starsze domy też nierzadko są wyposażone w ekologiczną pompę ciepła.

Pompy ciepła to nie tylko ekologiczne, ale i oszczędne, a przede wszystkim skuteczne i wygodne w obsłudze źródło ciepła. Pompa nie wymaga stałego nadzoru, nie wymaga ciągłej obecności domowników w budynku i systematycznego donoszenia paliwa stałego. Pompa ciepła działa właściwie bezobsługowo, a przy tym nie powoduje zanieczyszczania kotłowni i sąsiadujących z nią pomieszczeń.

Odwierty pod pompy ciepła – czy zawsze są potrzebne?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju pompy ciepła. Niektóre z nich to urządzenia wykorzystujące ciepło pobrane z powietrza i montowane na gruncie blisko ściany budynku. Są to tzw. powietrzne pompy ciepła. Obok nich mamy pompy powietrze-woda, które służą nie tylko do ogrzania pomieszczeń, ale i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kolejny popularny rodzaj tego typu urządzeń to gruntowe pompy ciepła. To właśnie w przypadku tych urządzeń wykonuje się odwierty pod pomy ciepła. Takich odwiertów oczywiście nie można wykonać we własnym zakresie. Montażem gruntowych pomp ciepła zajmują się firmy, które wykonują również odwierty pod studnie głębiowe, a nierzadko oferują usługi zimne koparką i minikoparką.

Gruntowe pompy ciepła – jak to działa?

Gruntowe pompy ciepła rekomendowane są do nowych domów, albo budynków starszego typu przeznaczonych do gruntownej modernizacji. Istotna jest także wielkość działki, ponieważ wykonanie odwiertu wymaga wykorzystania profesjonalnego, dość ciężkiego sprzętu. Gruntowe pompy ciepła pobierają energię spod powierzchni ziemi – zarówno z gruntu, jak i wody. Pobieranie odbywa się przy pomocy wymiennika gruntowego odpowiednio zagłębionego pod powierzchnią ziemi lub w przygotowanych odwiertach w gruncie lub skale macierzystej.

Pompy ciepła do studni głębinowej to rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne i korzystające z niewyczerpanego źródła energii geotermalnej. Dzięki gruntowej pompie ciepła zyskujemy niezależność od zmieniających się cen paliw stałych. Zyskujemy urządzenie grzewcze, które nie wymaga skomplikowanej obsługi. Poza tym dbamy o środowisko naturalne, ponieważ nie emitujemy do atmosfery żadnych szkodliwych substancji.