Gdzie wykorzystywana jest tarcica sosnowa?

Jednym z najlepiej sprzedających się produktów tartacznych jest tarcica sosnowa. Tartaki oferują bale, deski i łaty wykonane z drzewna różnych gatunków, ale faktem jest, że drewno sosnowe, dzięki swoim właściwościom, znajduje szczególnie szerokie zastosowania. Gdzie wykorzystywana jest tarcica sosnowa?

Jak powstaje tarcica sosnowa?

Tarcica powstaje w wyniku piłowania kłody drewna w taki sposób, by powstawały z niej deski różnej grubości. Proces ten określany jest również jako przecieranie drewna – stąd wzięła się nazwa „tarcica”. Piłowanie drewna może odbywać się w dwóch równoległych płaszczyznach i wtedy mamy do czynienia z tarcicą nieobrzynaną – brzegi desek nie są spiłowane. Obok tego tartaki przygotowują tarcicę obrzynaną, czyli taką, która spiłowana jest z czterech stron.

Tarcica sosnowa to drewno o barwie jasnożółtej. Słoje są wyraźnie stożkowate i występują w różnych odcieniach jasnego brązu. Sosna ma kolor neutralny i dobrze wygląda zarówno w naturalnej wersji, jak i pokryta preparatem koloryzującym.

Deski sosnowe z tartaku – właściwości

Tarcica sosnowa produkowana jest przede wszystkim ze sosny pospolitej, która występuje na terenie całego kraju, z wyjątkiem terenów wysokogórskich. Drewno sosnowe jest zatem łatwo dostępne, a dzięki swoim właściwościom, może być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Szczególną popularnością cieszy się sucha tarcica sosnowa, odpowiednio zabezpieczona przed sinieniem. Dobry tartak dokłada wszelkich starań, by oferowany przez niego materiał utrzymywał wilgotność na pożądanym poziomie (nie powinno to być więcej niż 20%). Oczywiście w sytuacji, gdy klient chce zamówić drewno o parametrach innych niż standardowe, tartak jest w stanie zrealizować takie zamówienie.

Tarcica sosnowa jest miękka i sprężysta, a dzięki temu podatna na obróbkę. Jest również atrakcyjna pod względem wizualnym, a dzięki łatwej dostępności – stosunkowo tania. Jest to drewno umiarkowanie lekkie, zatem sprawdza się wówczas, gdy nie chcemy nadmiernie obciążać konstrukcji budynku albo produkować mebli ogrodowych na tyle ciężkich, że nie da się ich przenieść w inne miejsce. Jednocześnie tarcica sosnowa jest dość wytrzymała, choć oczywiście nie da się jej porównać z drewnem dębowym czy bukowym. Poza tym jej wytrzymałość w znacznej mierze uzależniona jest od wieku drzewa. Przy wzroście szerokości przyrostów rocznych w drewnie sosny zwyczajnej spada jej gęstość i wytrzymałość.

Tarcica sosnowa – zastosowania

Drewno sosnowe często wykorzystywane jest do produkcji okien i drzwi. W ofercie tartaków znajdują się m.in. kantówki okienne z drewna i drewniane kantówki drzwiowe. Poza tym tarcica sosnowa sprawdza się jako deski podłogowe. Sosnowa podłoga, pokryta warstwą lakierniczą, prezentuje się niezwykle atrakcyjnie. Z sosny produkuje się również meble, palety, a także wytwarza płyty wiórowe i pilśniowe. Tarcica sosnowa, zabezpieczona preparatem przeciwgrzybiczym, wykorzystywana jest również jako drewno konstrukcyjne.