Czy warto kupić bariery przeciwśniegowe na dach?

Podczas budowy i remontu dachu troszczymy się nie tylko o trwałość drewnianej konstrukcji, brak dziur i przecieków oraz ładną kolorystykę pokrycia dachowego, ale również o szereg akcesoriów dachowych, które mają w jakiś sposób zwiększyć funkcjonalność budynku. Najbardziej podstawowymi akcesoriami dachowymi są oczywiście rynny, kominki wentylacyjne, drabiny dachowe i stopnie kominiarskie, ale obok tego wyróżniamy m.in. bariery przeciwśniegowe na dach.

Śnieg zalegający na dachach budynków

W Polsce bardzo intensywne opady śniegu są rzadkością. Każdego roku większych opadów spodziewamy się na obszarach górskich oraz w północno-wschodniej części kraju, natomiast w innych rejonach niekoniecznie. Niemniej zawsze może nadejść taki okres, w którym śnieg będzie padał intensywnie przez długi czas, a z powodu utrzymującego się mrozu, nie zdoła się roztopić. W ciągu dnia zalegający na dachach budynków śnieg zacznie się leciutko roztapiać, po czym zmarznie się, tworząc na dachu ogromną, twardą i ciężką bryłę.

Nie trudno się domyśleć, że taki śnieg może obciążyć konstrukcję budynku, dlatego powinien być z niego usuwany. Ale usuwanie tak twardego i ciężkiego śniegu powinno odbywać się pod kontrolą, a nie samoczynnie. Dlaczego? Ponieważ nagle osuwający się śnieg może uszkodzić pojazdy znajdujące się w pobliżu budynku, może spaść na przechodniów i domowników, nierzadko robiąc im dużą krzywdę. Śnieg może popsuć rynny i okapy, uszkodzić balustradę balkonową, przedmioty pozostawione na tarasie, a nawet nasadzenia roślin ogrodowych. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, warto kupić bariery przeciwśniegowe na dach.

Bariery przeciwśniegowe na dach – jak to działa?

Elementy ochrony przeciwśniegowej na dach można podzielić na kilka kategorii. Przykładowo czym innym są rozbijacze śniegu, które służą do rozbijania zsuwającego się śniegu na mniejsze części, a czym innym bariery przeciwśniegowe, których zadaniem jest utrzymanie tego śniegu na wysokości. Oczywiście nie chodzi o to, by śnieg w ogóle nie mógł spaść z dachu. Może to zrobić, ale stopniowo, topiąc się i spadając powyżej zapory albo przedostając się przez otwory w samej barierce.

Najbardziej znane barierki przeciwśniegowe na dach to płotki przeciwśniegowe i śniegołapy rurowe. Te pierwsze wykonane są z cieńszego metalu i przypominając nieco opartą na bocznej krawędzi drabinkę. Płotek ma pionowe szczebelki, które zatrzymują bryłę śniegu, zapobiegając jej nagłemu osuwaniu się, czym mogłaby wyrządzić wiele szkód. Z kolei śniegołapy rurowe wykonane są z nieco grubszej rury, którą montuje się poziomo do połaci dachowej. Nad rurą znajduje się niewielka przerwa, a powyżej kolejna rura.

Które bariery przeciwśniegowe na dach wybrać?

Wybór akcesoriów dachowych uzależniony jest poniekąd od rodzaju pokrycia dachowego, choć w tej chwili zarówno płotki przeciwśniegowe, jak i śniegołapy rurowe można dopasować do każdego pokrycia. Można też dobrać odpowiedni rozmiar. Tak naprawdę wybór konkretnego elementu uzależniony jest od upodobań domowników i względów estetycznych. Najlepiej, jeśli bariera ma taki sam kolor, jak pokrycie dachowe, wówczas nie wyróżnia się na tle dachu.