Inne porady

Rozliczenia kierowców w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania boryka się w tej chwili z poważnym problemem w sektorze transportu, wynikającym z niedoboru kierowców zawodowych. Mimo to temat rozliczenia kierowców w Wielkiej Brytanii nadal jest dla Polaków ważny i aktualny.

Dlaczego w Wielkiej Brytanii brakuje kierowców?

Zanim doszło do wystąpienia UK ze Wspólnoty Europejskiej, a następnie do wybuchu pandemii, w zawodzie kierowcy na Wyspach pracowało wielu obcokrajowców. Część z nich zdecydowała o powrocie do ojczyzny albo przeprowadzce do innego państwa europejskiego. Dlaczego? Ponieważ obcokrajowcy, zwłaszcza ci, którzy nie mieszkali w UK zbyt długo, obawiali się, że skutki brexitu mogą być dla nich niezbyt przyjemne. Potem pojawił się koronawirus, który zamknął ludzi w domach, utrudnił przemieszczanie się po świecie i kontakty z rodziną. Wielu uznało, że zamiast samotnie siedzieć w Anglii i marnotrawić czas, lepiej wrócić do domu, do rodziny i na miejscu poszukać jakiegoś zajęcia.

Dziś sytuacja związane z brexitem i z pandemią wydaje się w jakimś stopniu opanowana, mimo to kierowcy niezbyt chętnie wracają do Wielkiej Brytanii. Dziś, chcąc rozpocząć pracę w UK, trzeba uzyskać wizę. Procedur jest więcej, co skutecznie zniechęca wielu obcokrajowców. Jednakże ci, którzy mają nadany w Anglii odpowiedni status i mogą legalnie wykonywać pracę zarobkową, otrzymują w tej chwili bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. I tu dochodzimy do tematu rozliczenia kierowców w Wielkiej Brytanii.

Wynagrodzenie za pracę w zawodzie kierowcy

Zarobki kierowców w Wielkiej Brytanii należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych na Starym Kontynencie, a wiele wskazuje na to, że w kolejnym roku jeszcze wzrosną. Warto jednak zauważyć, że nie wszyscy kierowcy mogą liczyć na takie same dochody, bowiem wiele zależy od formy działalności i sposobu rozliczania kierowców.

Chcąc pracować w UK w zawodzie kierowcy, mamy do wyboru trzy formy zatrudnienia. Pierwszą, pod wieloma względami komfortową, ale najmniej korzystną pod względem finansowym, jest praca na etacie u brytyjskiego pracodawcy. Druga opcja to praca na własny rachunek, czyli otwarcie własnej firmy w formie spółki Limited. Opcja trzecia to z kolei współpraca z firmą pośredniczącą, czyli umbrella company. To, w jaki sposób przeprowadzane są rozliczenia kierowców w Wielkiej Brytanii, w dużej mierze zależy właśnie od tego, z jaką formą zatrudnienia/działalności mamy do czynienia. Jeśli kierowca ma co do tego jakieś wątpliwości, powinien udać się do biura księgowego, w którym porad udziela księgowy dla kierowców.

Rozliczenia kierowców w Wielkiej Brytanii – spółka Limited

Zdecydowana większość kierowców wybiera pracę na własny rachunek, co daje im większą niezależność, ale i możliwość osiągania wyższych zarobków. Ogromną zaletą spółki Limited jest także to, że kierowca, jako dyrektor spółki, wypłaca sobie wynagrodzenie, które traktowane jest jako koszt prowadzenia działalności. Co za tym idzie – kierowca odprowadza niższe podatki. Oczywiście sprawami podatkowymi i całą księgowością spółki LTD może zająć się wykwalifikowany księgowy.