Czy stopnie kominiarskie są obowiązkowe?

Firmy zajmujące się wykonywaniem dachów, zarówno jeśli chodzi o budowę konstrukcji, jak i montaż pokrycia dachowego, nierzadko sugerują inwestorom zakup dodatkowych akcesoriów dachowych. Głównie chodzi o stopnie i ławy kominiarskie. Ale czy ich montaż jest obowiązkowy?

Jaką funkcję pełnią stopnie kominiarskie?

W sklepach z artykułami budowlanymi, ale też na stronach producentów pokryć dachowych, można natknąć się na oferty sprzedaży szeregu akcesoriów dachowych. Można kupić siatki zabezpieczające przed osiadaniem ptactwa, śniegołapy rurowe, rozbijacze śniegu, akcesoria do montażu na dachu piorunochronów, różnego rodzaju kominki wentylacyjne, drabiny dachowe i szereg innych przedmiotów. Wydaje się, że największym zainteresowaniem cieszą się jednak stopnie kominiarskie.

Stopnie kominiarskie, jak sama nazwa wskazuje, są akcesoriami powstałymi przede wszystkim z myślą o kominiarzach lub innych osobach upoważnionych do wykonywania przeglądów kominiarskich i wentylacyjnych. Zazwyczaj umieszcza się je na odcinku prowadzącym od wyłazu dachowego bezpośrednio do komina, w odległościach odpowiadających średniej długości kroku osoby dorosłej. Stopnie kominiarskie wchodzą w skład tzw. systemów komunikacji dachowej. Oznacza to, że mogą tworzyć system wraz z innymi akcesoriami dachowymi. Wśród nich należy wymienić ławy kominiarskie i drabiny dachowe.

Akcesoria dachowe – systemy komunikacji dachowej

System komunikacji dachowej powinien umożliwić w miarę sprawne i dość bezpieczne poruszanie się po dachu. Na pewno dużo łatwiej i bezpieczniej jest chodzić po prosto ustawionych stopniach kominiarskich, aniżeli śliskiej połaci dachowej. Na pewno łatwiej wykonać przegląd komina, a następnie jego czyszczenie, jeśli można stanąć na równiej i dostatecznie szerokiej ławie kominiarskiej. Na pewno łatwiej wspinać się na wysokości, gdy możemy oprzeć stopy na szczeblach drabiny i przytrzymać się drążka. Dlatego w system komunikacji dachowej zdecydowanie warto zainwestować, zwłaszcza jeśli nasz dach ma dużą powierzchnię, jest stromy, śliski, albo ma wyjątkowo nieregularny kształt.

Stopnie i ławy kominiarskie – czy to obowiązkowe?

W świetle przepisów montaż ław kominiarskich i pokrewnych akcesoriów dachowych nie jest obowiązkowy w każdej sytuacji. Są budynki, na których stopnie kominiarskie znaleźć się muszą, ale jeśli chodzi o domy jednorodzinne, tylko ich część powinna być wyposażona w takie akcesoria. Mimo to rekomenduje się, by mimo wszystko wyposażać domy w systemy komunikacji dachowej. Nigdy nie wiadomo, kiedy takie stopnie mogą się przydać. Ostatecznie kominiarz wchodzi na dach raz lub dwa razy w roku (zdarza się, że odmawia, jeśli na dachu nie ma odpowiednich zabezpieczeń), ale czasem i domownicy muszą skorzystać z takiej możliwości. Przykładowo przed zimą powinni sprawdzić stan pokrycia dachowego i oczyścić rynny.

Stopnie kominiarskie nie są akcesoriami kosztownymi. Poza tym z łatwością można je dopasować do różnych pokryć dachowych. Te, które zostały wykonane z solidnych materiałów, wyróżniają się długą żywotnością.