Dom i Ogród

Bezpieczeństwo przy kominku – jak zapobiegać pożarom i innym zagrożeniom?

Kominek to dla wielu ulubiony i najważniejszy element wyposażenia nowoczesnego salonu. Kominek znacząco podnosi estetykę pomieszczenia, w zimowe wieczory tworzy przyjemną, rodzinną atmosferę i zapewnia domownikom bezpieczeństwo cieplne. Korzystanie z kominka ma wiele zalet, ale pod warunkiem, że robi się to w sposób odpowiedzialny i bezpieczny.

Bezpieczne korzystanie z kominka – od czego zacząć?

O bezpieczeństwie użytkowania kominka powinniśmy pomyśleć już na etapie zakupu urządzenia. Niedopuszczalne jest korzystanie z urządzeń niecertyfikowanych, niespełniających wymagań jakościowych. Ponadto zakupiony kominek powinien być dostosowany do potrzeb budynku i jego mieszkańców. Powinien mieć odpowiednią moc i sprawność.

Kupując kominek, zwróćmy uwagę na drzwiczki kominkowe. Nowoczesne kominki wyposażone są w drzwiczki różnego typu, zarówno jeśli chodzi o kształt ramy, sposób otwierania drzwiczek, jak i wielkość przeszklenia. Warto wybrać taki model wkładu kominkowego, który posiada drzwiczki wygodne w użytkowaniu. Jeśli to możliwe, przetestujemy w sklepie kilka rozwiązań i sprawdźmy, które drzwiczki naszym zdaniem otwierają się najwygodniej i które będziemy w stanie szybko otworzyć/zamknąć w razie nagłej konieczności. Jeśli żadne z dostępnych rozwiązań nie spełnia naszych oczekiwań w stu procentach, możemy postawić na drzwiczki kominkowe na wymiar.

Odpowiednie drewno do kominka

Na bezpieczeństwo użytkowania kominka wpływa również jakość opału. W kominku należy palić drewnem określonych gatunków. Wśród najlepszych wymienia się jesion, grab, dąb, buk, a także drewno drzew owocowych. W kominku nie palimy drewnem drzew iglastych, ponieważ zawierają za dużo żywicy, która w procesie strzelania kopci, strzela, okleja wnętrze kominka i przewodów kominowych.

Dysponując odpowiednim drewnem, musimy pamiętać o rozsądnym rozpalaniu ognia. Producent kominka informuje, czy ogień należy rozpalać od dołu, czy od góry. Sugeruje również, jak dbać o bezpieczeństwo w trackie tego procesu.

Regularne przeglądy kominiarskie

Na bezpieczeństwo użytkowania kominka wpływa również częstotliwość dokonywania przeglądów kominiarskich i czyszczenia komina. O ile w przypadku innych urządzeń grzewczych zaleca się, by przeglądy wykonywać co najmniej raz w roku, o tyle w przypadku kominków powinno to być częściej. Przeglądy może wykonywać osoba posiadająca stosowane uprawnienia budowlane.

Nowoczesne kominki i ich otoczenie

Budując kominek, należy zadbać o rozsądny dobór materiałów wokół kominka. Nowoczesny kominek ma wyglądać ciekawie, efektownie, ale przy tym nie potęgować ryzyka wystąpienia pożaru. Dlatego obudowę kominkową, jak i otoczenie kominka najlepiej wykonywać przy użyciu materiałów niepalnych.