Dom i OgródRemont

Porównanie basenów ze stali nierdzewnej z basenami z innych materiałów: beton, włókno szklane, winyl

Baseny ogrodowe to ważny element przydomowego ogrodu, a zdaniem wielu – najważniejszy. Basen zdecydowanie poprawia estetykę i funkcjonalność przestrzeni na tyłach budynku. Zachęca domowników do wspólnego, aktywnego spędzania czasu i zapewnia całej rodzinie wspaniałą rozrywkę. Jednak aby korzystanie z basenu było komfortowe i bezpieczne, a niecka basenowa przez lata zachowywała pierwotne właściwości i estetyczny wygląd, należy zadbać o właściwy dobór materiałów do budowy basenu.

Basen wkopywany w ziemię

Jedno jest pewne – basen wkopywany to znacznie lepsze rozwiązanie niż kłopotliwy w rozkładaniu basen przenośny. Baseny wkopywane są na ogół znacznie większych rozmiarów, mają stabilną konstrukcję, mogą być wyposażone w szereg dodatkowych akcesoriów, są trwałe i nie wymagają każdorazowego rozkładania i składania przed i po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Baseny wkopywane w ziemię są trwale zespolone z gruntem i stanowią w ogrodzie niebywałą atrakcję. W takim basenie można zarówno potrenować pływanie, poszaleć z dziećmi, jak i w jego pobliżu zorganizować eleganckie przyjęcie.

Z jakich materiałów wykonuje się baseny ogrodowe?

Do wykonania niecki basenowej w ogrodzie wykorzystuje się różne materiały. Jednym z najstarszych rozwiązań jest budowa basenu z betonu. Z tą różnicą, że dziś, zamiast wykonywać szalunek i wylewać ściany basenu płynnym betonem, zwykle dno i ścianki basenu muruje z betonowych bloczków. Oznacza to, że budowa takiego basenu jest znacznie bardziej czasochłonna, aniżeli budowa basenu z wykorzystaniem gotowej niecki.

Jeśli chodzi o basen wkopywany w ziemię (gotową nieckę umieszczaną we wcześniej przygotowanym wykopie), może być wykonana z tworzywa sztucznego albo stali nierdzewnej. Oczywiście tworzywo musi być odpowiednio wzmocnione, np. za pomocą włókna szklanego. Baseny z tworzyw sztucznych – poliestrowe i polipropylenowe, są oczywiście znacznie trwalsze i znacznie bardziej stabilne aniżeli przenośne baseny winylowe. Ale i tak nie mogą równać się z trwałością basenów wykonanych z wysokojakościowej stali nierdzewnej.

Baseny ze stali nierdzewnej a niecki z innych materiałów

Stalowe niecki basenowe mogą mieć dowolny kształt i rozmiar. Nie ma potrzeby tworzenia projektu, który uwzględni wyłącznie standardową nieckę basenową. Projekt może być nowatorski, może uwzględniać nieckę wykonaną na indywidulane zamówienie, zupełnie niestandardową. Warto też nadmienić, że stalową nieckę w każdym momencie można przebudować. Ponadto, dzięki uniwersalnej barwie i estetycznemu wyglądowi, stal nierdzewna świetnie komponuje się z różnorodnymi elementami otoczenia. To nie jest krzykliwy niebieski kolor, jak w przypadku niecek z tworzyw sztucznych. To nie jest kolor, który stopniowo traci intensywność, matowieje. Stalowe niecki wyglądają doskonale nawet po wielu latach intensywnego użytkowania. A co więcej, są idealnie szczelne i łatwe w utrzymaniu czystości.