Najlepsze materiały na obudowy kominkowe

Obudowa to ten element kominka, który zwraca na siebie ogromną uwagę. Oczywiście powinna być bezpieczna (zrobiona z niepalnych materiałów), łatwa do utrzymania w czystości i dopasowana pod względem wyglądu do aranżacji wnętrza. Co ważne, obudowy kominkowe można wykonać z różnych materiałów. O tym, które z nich idealnie się do tego nadają, dowiecie się z dalszej części tekstu.

Materiały na obudowy kominkowe – przegląd dostępnych rozwiązań

  • Obudowy betonowe – dość tani materiał, z pomocą którego można wykonać obudowę o dowolnym kształcie. Można go użyć w zastępstwie kamienia. Świetne rozwiązanie dla kominków narożnych, ale nie tylko. Doskonale podkreśla wygląd paleniska, więc polecamy sięgnąć po niego tym osobom, które chcą uzyskać właśnie taki efekt. Niestety betonowe obudowy mają jeden minus. Ich porowata struktura sprawia, że dość trudno utrzymać je w czystości.
  • Obudowy kominkowe z kamienia – wyglądają elegancko, luksusowo, ale i są dość uniwersalne. Świetnie współgrają z nowoczesnymi i tradycyjnymi wnętrzami. Są trwałe, wytrzymałe i bardzo odporne na działanie wilgoci, wysokich temperatur czy uszkodzenia mechaniczne. Radzimy wykonać je z granitu, łupka, marmuru, wapienia, piaskowca lub trawertynu. Oczywiście warto pamiętać, że kamienne elementy o porowatej strukturze wymagają zabezpieczenia specjalnym preparatem, który stworzy na ich powierzchni ochronną powłokę ułatwiającą czyszczenie i uniemożliwiająca wnikanie w głąb materiału zabrudzeń. Naturalnie każdy, kto planuje zrobić obudowę kominka z kamienia, musi się liczyć ze sporym wydatkiem. Ale rezultat jest tego wart.
  • Obudowa z cegły – cegła to materiał, który doskonale akumuluje ciepło. Jej ceny utrzymują się na średnim poziomie. Co więcej, do wykonania obudowy można użyć zarówno cegły ceramicznej, jak i klinkierowej. Pierwszy rodzaj wymaga impregnacji ze względu na porowatą powierzchnię i dużą chłonność wilgoci. Drugi natomiast ma idealnie gładką powierzchnię, więc nie trzeba go dodatkowo zabezpieczać. Umiejętne zastosowanie cegły sprawi, że obudowa będzie doskonale wyglądać w nowoczesnych i rustykalnych wnętrzach. Można wykonać z niej całą konstrukcję lub wybrane elementy – wszystko zależy od koncepcji.
  • Obudowy kominkowe z płyt kartonowo-gipsowych – bardzo popularne rozwiązanie, stosowane zwłaszcza w przypadku kominków zamkniętych. Sprawdzą się w małych i nowoczesnych pomieszczeniach. Płyty kartonowo-gipsowe są lekkie, więc nie obciążają konstrukcji kominka. Poza tym zrobiona z nich obudowa nie przytłacza wnętrza, a to w przypadku minimalistycznych aranżacji ma ogromne znaczenie. Oczywiście do atutów tego rodzaju obudowy należy zaliczyć także: cenę, dowolność w formowaniu kształtu, możliwość zastosowania w każdym kominku (przyścienny, narożny) i doskonały efekt wizualny.

Jeśli szukasz inspiracji do tego, jak wykonać obudowy kominkowe, to radzimy ci poszukać w internecie. Znajdziesz tam pokaźną galerię propozycji, ogromny wybór wkładów kominkowych, drzwiczek i różnego rodzaju akcesoriów.