InstalacjeWnętrza

Lampa do salonu – jak wybrać idealną?

Właściwe doświetlenie pomieszczenia to niezwykle ważna rzecz. Dlatego należy zadbać o to, aby do pokoju wpadało dostatecznie dużo światła naturalnego. Oczywiście ono samo w sobie nie będzie wystarczające, więc we wnętrzu muszą się pojawić źródła światła w postaci lamp. Jaka lampa będzie odpowiednia do salonu?

Idealna lampa do salonu – jak ją wybrać?

  • Do dyspozycji masz różne rodzaje lamp: stojące, wiszące i montowane nad stołami. Te pierwsze warto stosować, gdy chcemy doświetlić jakąś strefę np. miejsce tuż obok fotela lub kanapy. Wiszące są dość uniwersalne i sprawdzą się w niemal każdym wnętrzu. Niemniej zwróć uwagę na to, aby wybrany przez ciebie produkt był dopasowany stylistycznie do aranżacji wnętrza. Lampa w intensywnym kolorze może wprowadzić chaos do klasycznej stylistyki, natomiast zbyt prosta i nudna w ogóle się nie wyróżni na tle innych elementów i zniknie między nimi. Dlatego w trakcie selekcji spójrz krytycznym okiem na każdy wybrany model i zastanów się, czy będzie współgrał z aranżacją. Ostatni rodzaj to lampy przeznaczone do montażu nad stołem. Oczywiście jej rozmiar musi być dopasowany do wielkości stołu i pomieszczenia. Pamiętaj też, że powinno się ją umieścić na odpowiedniej wysokości. Powieszona zbyt wysoko zapewni rozproszone, ale niezbyt intensywne światło, natomiast zawieszona zbyt nisko oświetli zbyt mały obszar. Co więcej, z reguły do okrągłych stołów dopiera się lampy o okrągłych kloszach, a do prostokątnych lub kwadratowych o kanciastych kształtach, ale nie jest to regułą, ponieważ wszystko zależy od efektu, jaki chcemy osiągnąć.
  • Zwróć uwagę na materiał, z którego jest wykonana lampa i jej stylistykę (dowiedz się więcej o lampie i oświetleniu). Artykuły zrobione ze szkła i metalu sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, natomiast wykonane z papieru, drewna, plastiku czy z materiałowymi abażurami będą świetnie wyglądać w pomieszczeniach retro, vintage i bardzo tradycyjnych.
  • Pamiętaj, że lampy z przezroczystymi kloszami „emitują” rozproszone światło (oświetlają większy obszar, co optycznie powiększa pomieszczenie i powoduje, że wygląda przytulniej). Natomiast lampy z kloszami nietransparentnymi dają światło punktowe i kierunkowe, więc idealnie nadają się do doświetlania niektórych miejsc oraz akcentowania i podkreślania detali.