Instalacje

Spieki kwarcowe – pomysły na wnętrza

Spieki kwarcowe – co to jest

Na rynku pojawia się coraz więcej materiałów, z których wykonane są piece czy kominki. Oprócz naturalnych kamieni takich jak szeroko wykorzystywany granit czy marmur oraz materiałów, które są tworzone w procesie inżynierii coraz większą popularność zaczynają zyskiwać tak zwane spieki kwarcowe. Mimo, że spieki kwarcowe faktycznie zyskują coraz większą rozpoznawalność niewiele osób tak naprawdę wie czym są, w jaki sposób powstają spieki kwarcowe oraz jakie są ich cechy charakterystyczne. Zatem czym są spieki kwarcowe i w jaki sposób mogą się okazać ciekawszym materiałem w produkcji kominków?

Spieki takie składają się głównie z minerałów takich jak przede wszystkim piasek kwarcowy (stąd nazwa), skały granitowe, iły czy innego rodzaju pigmenty ceramiczne. Już sam proces produkcji spieków jest niezwykle ciekawy. Wymienione wyżej materiały zostają najpierw sprasowane w specjalnej prasie pod olbrzymim naciskiem ponad 8 ton. Kolejnym etapem jest nakładanie koloru oraz metalizowanie tak powstałej płyty. Na końcu tak przygotowana płyta trafia do specjalnego pieca gdzie jest wypalana w temperaturze około 150 stopni. Dzięki wszystkim wymienionym etapom produkcji powstałe niezwykle twarda i wytrzymała płyta, która znajduje zastosowanie miedzy innymi w kominkach, blatach kuchennych, obudowie stołów, parapetów czy posadzek.

Spieki kwarcowe – kominki i aranżacje wnętrz

Spieki kwarcowe charakteryzują się przede wszystkim niezwykłą wytrzymałością i trwałością. Dzięki temu kominki wykonane z tego materiału są odporne na wszelkiego rodzaju zarysowania czy innego typu uszkodzenia mechaniczne. Płyty ze spieków kwarcowych nie absorbują płynów dlatego różnego rodzaju plamy także nie będą szkodliwe. Dzięki procesowi koloryzacji płyty występują w wielu różnych kolorach i możliwe są nawet bardzo nietypowe projekty. Dodatkowym atutem spieków jest także ich niezwykła lekkość. Płyty ze spieków w porównaniu z płytami z kamienia naturalnego są naprawdę lekkie. Aranżując wnętrza warto zatem zastanowić się nad wykorzystaniem płyt ze spieków.