Instalacje

Przytulny pokój dla dziecka

Jak urządzić przytulny pokój dla dziecka?

Pokój, w którym twój maluch będzie się bawił czy odrabiał lekcje musi być wygodnie urządzony. Przede wszystkim postaw na funkcjonalność, ale nie zapomnij też o kilku kwestiach, które sprawią, że będzie po prostu ładny i przytulny. Na co zwrócić uwagę urządzając pokój dla dziecka, na jakie rozwiązania i kolory postawić? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Pokój dla dziecka – wskazówki dotyczące wystroju

  • Kup bezpieczne i funkcjonalne meble. Stwórz przy ich pomocy strefy np. strefę spania, do nauki i do zabawy.
  • Podpytaj dziecko o jego wyobrażenie pokoju marzeń i weź pod uwagę jego sugestie. Pokój ma być ładny, ale przede wszystkim musi podobać się dziecku, by chciało w nim przebywać. Jeśli maluch lubi postaci z kreskówek, interesuje się samochodami, fascynuje go piłka nożna albo kocha elfy – postaraj się je przemycić do wystroju. Możesz nakleić na ścianach naklejki, wyciąć wzory z materiału i zrobić z nich dekoracje lub stworzyć łóżko w formie bolidu. Pomysłów naprawdę jest niezliczona ilość.
  • Dostosuj rozmiar mebli i sprzętów do wzrostu dziecka. Półki montuj na odpowiednich wysokościach i kup krzesło z regulowaną wysokością. Pamiętaj, że maluch szybko rośnie, więc jeśli nie chcesz co roku wymieniać mebli i wyposażenia, to urządź pokój dla dziecka tak, żeby „rósł” razem z jego właścicielem.
  • Postaw na jasne kolory. Sprawdzi się ponadczasowa biel oraz pastele. Możesz też użyć kilku dodatków w intensywnych odcieniach, które nadadzą całości charakteru. Raczej wystrzegaj się barw o „smutnej” i chłodnej tonacji.
  • Zadbaj o oświetlenie. Najlepiej wykonać kilka punktów świetlnych, czyli zamontować lampę sufitową, która oświetli całe wnętrze i zainstalować pojedyncze lampki w strefie nauki i zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest także umieszczenie niewielkiej lampki przy łóżku, która będzie dawała przytłumione światło. Zamiast niej można też zainwestować w ściemniacz.
  • Ścianę znajdującą się w kąciku zabaw pomaluj farbą tablicową. To na niej maluch będzie mógł „się wyżyć twórczo” i uwolnić pokłady swojej kreatywności. Natomiast resztę ścian pokryj zmywalną farbą, z której z łatwością zetrzesz zabrudzenia.
  • Na podłodze połóż dywan lub wyłóż ją wykładziną. Ta druga, mimo że jest mało praktyczna i się brudzi, zapewni dziecku komfort podczas zabawy. Jeżeli zaś chodzi o dywan, to powinien się znaleźć w kąciku zabaw, by dziecko mogło na nim usiąść.
  • Aby pokój dla dziecka był przytulny, nie może w nim zabraknąć takich dodatków jak pluszowe misie, kolorowe obrazki na ścianach, miękkie pufy, papierowe dekoracje.