Kiedy wymagane są schody przeciwpożarowe?

Planując budowę domu, musimy dokładnie przemyśleć układ pomieszczeń, ustalić, w którym miejscu staną schody, czym będziemy dom ogrzewać i w jaki sposób wykorzystamy przestrzeń na poddaszu. Poddasze może być zaadaptowane do celów mieszkalnych bądź też wykorzystane jako miejsce na niepotrzebne w danym momencie przedmioty, miejsce na przetwory albo suszarnię. Przeznaczenie poddasza ma duże znaczenie, ponieważ w zależności od tego dobieramy schody strychowe. W niektórych przypadkach powinny to być schody przeciwpożarowe.

Z jakich materiałów wykonuje się schody przeciwpożarowe?

Jak łatwo wywnioskować, schody przeciwpożarowe wykonuje się z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur. Muszą to być materiały, których ogień nie jest w stanie strawić natychmiastowo. Drewno nie jest tu najlepszym pomysłem, natomiast elementy metalowe sprawdzą się doskonale. Stalowa konstrukcja schodów przeciwpożarowych sprawia, że nawet w momencie zagrożenia wciąż będziemy mogli z niej skorzystać bez obaw, że ogień naruszył jej stabilność, co może grozić upadkiem. Problemem jest natomiast to, że stal ulega nagrzaniu i na pewno trudno jest uciekać po takich schodach boso lub opierając się o poręcz.

Schody przeciwpożarowe wewnętrzne

Mieszkając w wysokim domu, powinniśmy zadbać o wykonanie wyjść ewakuacyjnych na każdym poziomie budynku. W sytuacji, gdy pożar pojawia się na parterze, nie zawsze jesteśmy w stanie zejść na dół i dobiec do drzwi wejściowych. Czasem najlepszym wyjściem jest ucieczka na dach, skąd strażacy są w stanie zdjąć osoby poszkodowane. Dlatego warto mieć w domu schody strychowe przeciwpożarowe.

Schody przeciwpożarowe wewnętrzne to przede wszystkim schody strychowe, czyli wyposażone w metalową, składającą się niczym nożyce drabinkę. Schody takie zajmują niewiele miejsca i nie są kłopotliwe podczas składania/rozkładania. Natomiast jeśli chodzi o klapę, jest ona warstwowa, umieszczona na klapie drewnianej, a następnie obudowana galwanizowaną stalą. Klapa z profilem ognioodpornym to najlepszy wybór do budynków mieszkalnych i nie tylko.

Schody ewakuacyjne zewnętrzne – kiedy są wymagane?

Schody przeciwpożarowe to konstrukcje, które świetnie kojarzymy z amerykańskich filmów akcji. W Polskich warunkach znacznie trudniej je dostrzec, choć przy niektórych budynkach rzeczywiście znaleźć się muszą. Nie jest to konieczne, gdy budynki użyteczności publicznej, hale magazynowe, supermarkety, szkoły, przedszkola czy hotele wyposażone są w dodatkowe schody przeciwpożarowe wewnątrz budynku, o ile spełniają określone warunki techniczne i są oznaczone jako wyjście ewakuacyjne.

Jeśli chodzi o metalowe schody przeciwpożarowe, które są przytwierdzone do zewnętrznych ścian budynku, wykonuje się je, gdy w środku nie ma takiej możliwości. Często dotyczy to budynków modernizowanych, które należy dostosować do nowych wymogów. Schody ewakuacyjne zewnętrzne powinny być szybkie w montażu, odporne na warunki pogodowe (dobrze zabezpieczone przed korozją), antypoślizgowe i przede wszystkim ognioodporne.