Akcesoria kominkowe – przegląd wybranych produktów
Kominek to urządzenie zaprojektowane do „produkcji” energii cieplnej. Niemniej, aby mógł sprawnie działać, jego obsługa przebiegała bez większych problemów, a on sam doskonale się prezentował, konieczne jest dokupienie do niego dodatkowych elementów, jakimi są akcesoria kominkowe. Firmy specjalizujące się w produkcji wkładów kominkowych oferują ich całkiem spory wybór. Przegląd wybranych z nich zamieszczamy poniżej.
Akcesoria kominkowe – opis wybranych produktów:
- Ozdobne ramy – w większości przypadków mają kwadratowy lub prostokątny kształt (w zależności od wymiarów kominka). Produkuje się je ze stali lub kamienia naturalnego np. granitu. Pełnią ozdobną funkcję i chronią ramę portalu przed uszkodzeniami od nagrzanych kawałków drewna.
- Rekuperator wodny – to urządzenie, które montuje się na króciec wylotowy spalin wkładu grzewczego. Ogrzewa wodę i wspomaga działanie cieplne instalacji centralnego ogrzewania poprzez wykorzystywanie temperatury spalin. Dostosowany do pracy w układzie otwartym i zamkniętym. Jego instalację powinien przeprowadzić fachowiec.
- Rekuperator powietrzny – jego zasada działania jest identyczna jak rekuperatora wodnego. Przytwierdza się go do króćca wylotowego spalin uchodzących do komina. Wykorzystuje temperaturę spalin do wspomagania cieplnego.
- Centralki sterujące – akcesoria kominkowe, których używa się do sterowania pracą urządzeń tworzących instalację grzewczą. Regulują pracę silnika pompy obiegowej i tym samym utrzymują określoną temperaturę w płaszczu wodnym kominka. Dzięki nim sterowanie pracą kominka odbywa się niemal bezobsługowo.
- Awaryjny zasilacz – montuje się go w celu zapewnienia nieprzerwanej pracy urządzenia w przypadku braku napięcia w sieci elektrycznej. Wyposażony w akumulator, z którego w razie potrzeby pobiera prąd, przetwarza go i dostarcza sprzętom, do których został podłączony.
- Zawory temperaturowe – akcesoria kominkowe, które zabezpieczają kotły na paliwo stałe przed osadzaniem się w nich smoły, zmniejszoną wydajnością i skróconą żywotnością, których powodem może się stać zbyt niska temperatura wody powrotnej. Zasilają też w automatyczny sposób zbiorniki akumulacyjne.
- Naczynia wzbiorcze – stosowane w instalacjach, w których za produkcję energii cieplnej odpowiada kocioł na paliwo stałe. Chronią przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w instalacji, co mogłoby doprowadzić do spadku wydajności jej działania, a nawet uszkodzenia niektórych jej elementów składowych.
- Wymienniki płytowe ciepła – to ostatnie akcesoria kominkowe, które chcemy wam przybliżyć. Charakteryzują się wysoką sprawnością i doskonałą żywotnością. Stworzone fo podłączenia kotłów na paliwo stałe lub kominków do instalacji centralnego ogrzewania zasilanej piecem gazowym.
To jedne z najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku. Jak widzisz, stosuje się je przede wszystkim w celu zabezpieczenia układu grzewczego przed ewentualnym uszkodzeniem i podwyższenia sprawności obecnych w instalacji urządzeń. Niemal każda firma produkująca kominki ma w swojej ofercie wyżej opisane akcesoria kominkowe, więc jeśli jesteś zainteresowany ich kupnem, to warto o nie zapytać i poprosić o dobranie takich, które będą doskonale współpracować z wybranym przez ciebie wkładem grzewczym.