Instalacje

Tradycyjny styl – co nowego

Czy tradycyjny styl jest nudny

styl tradycyjnyTradycja i tradycyjny styl wcale nie muszą być nudne. Choć wielu osobom tradycja kojarzy się z czymś nudnym, staroświeckim i odpychającym nowoczesne ujęcia i reprezentacje tradycyjnego stylu wcale nie są nudne ani byle jakie. Aby zrozumieć, że współczesne odsłony tradycyjnego stylu są czymś innym niż nudny i szarobury styl z dawnych lat warto dokładnie wiedzieć czym jest styl tradycyjny i jak ciekawie wyglądają jego współczesne odsłony.

Tradycyjny styl z przeszłości, jeśli mowa o dawnych wystrojach to przede wszystkim ciężkie meble, ostre linie, naturalne materiały i tendencja do przesady. W tradycyjnym stylu liczy się przede wszystkim ilość, jakość niejako schodzi na drugi plan. Powyższe cechy nie są oczywiście typowe dla każdego stylu tradycyjnego (mamy przecież szereg sposobów i styli na aranżacje wnętrz, których siła i moc polega głównie na nawiązaniu do tradycji antycznej i dbałości o detale i szczegóły. Wymienione cechy są tylko pozostałością tego jak ludzi współcześni wyobrażają sobie styl urządzania wnętrz, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu dominował w ich domach.  Jak jednak wygląda tradycyjny styl we współczesnej odsłonie?

Nowoczesny i tradycyjny styl

tradycjaAby w pełni zrozumieć jak tradycyjny styl wygląda w nowej odsłonie należy zdawać sobie sprawę czym jest styl nowoczesny. Styl nowoczesny to przede wszystkim bazowanie na następujących cechach: na minimalizmie, prostocie i użyteczności. To właśnie te trzy elementy definiują czym jest i jaką formę przyjmuje styl nowoczesny. Styl nowoczesny jest zatem pełen prostych linii i designu, a także obiektów codziennego użytku, które posiadają wiele funkcjonalności. Jest to zatem styl, który jest niezwykle prosty i na pierwszy rzut oka uderza brakiem elementów dekoracyjnych, bałaganu, w pewnych przypadkach swoją pustką i surowością.

Tradycyjny styl obecny we współczesnej aranżacji wnętrz nawiązuje oczywiście do dawnych stylów, ale co ciekawe przejmuje pewne elementy stylu nowoczesnego. Tradycyjny styl to zatem bogactwo form i materiałów, które są jednak ujęte w nowoczesną minimalistyczną formę. Mamy zatem stosunkowo dużą ilość dekoracji, ale są to dekoracje o prostym designie i takie, które idealnie wpisują się w minimalistyczny wystrój wnętrz. Co więcej, wszystkie dekoracje są wykonane z naturalnych materiałów, a co za tym idzie są zgodne z duchem nowoczesności. W końcu nie należy także zapominać o użyteczności – styl tradycyjny zaczyna w końcu poświęcać więcej uwagi temu jak dana rzecz ułatwia nam życie, a zatem jakie ma funkcje.

Okazuje się zatem, ze warto dać szansę tradycji, jeśli tylko mamy szansę na pokazanie jej w nowoczesnej odsłonie.