Jakie urządzenia oferują producenci pieców co?

Czasy, gdy niemal we wszystkich domach wykorzystywano te same metody ogrzewania, dawno odeszły do lamusa. Dziś budynki mieszkalne ogrzewa się na wiele różnych sposobów, zarówno korzystając z kotłów na paliwo stałe, kotłów gazowych, olejowych, jak i stosując ogrzewanie elektryczne (najczęściej połączone z montażem instalacji fotowoltaicznej) oraz pompy ciepła. Mimo to producenci pieców co nie mogą narzekać na brak zainteresowania ich ofertą.

Czym są piece co?

Piece centralnego ogrzewania, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenia stanowiące centralny punkt instalacji grzewczej. To one odpowiadają za ogrzanie wody (najczęściej jest to woda, ale nie w każdym przypadku), która następnie trafia do kaloryferów, a tam oddaje ciepło do pomieszczeń. Piece co nierzadko odpowiadają również za ogrzanie wody użytkowej, wykorzystywanej do zmywania, kąpieli czy prania ręcznego. Często funkcjonuje to w taki sposób, że w sezonie grzewczym wodę użytkową ogrzewa piec, natomiast latem bojler grzewczy podłącza się do prądu, bądź korzysta z kolektorów słonecznych.

Piece co – pośrednie wykorzystanie ciepła

Piece centralnego ogrzewania wykorzystują ciepło w sposób pośredni. Aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą korzystać z czynnika grzewczego, jakim najczęściej jest woda. Woda absorbuje ciepło z komory spalania, a następnie przenosi je do grzejników, które z kolei oddają energię do otoczenia. Działająca w ten sposób instalacja jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w budynkach mieszkalnych.

Producenci pieców co

Producenci pieców centralnego ogrzewania prześcigają się w opracowywaniu nowych rozwiązań, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Dążą do tego, by ich piece były trwałe, wygodne w obsłudze i funkcjonalne, niezależnie od tego, do jakiego rodzaju paliwa zostały przeznaczone. Z oczywistych względów najmniej miejsca poświęca się w tej chwili tradycyjnym piecom węglowym. Mimo że nadal spotykamy je w wielu polskich domach, to jednak kiedyś trzeba będzie wymienić je na nowe, ekologiczne.

Opał spalany w piecach centralnego ogrzewania

Producenci pieców co oferują kotły, w których źródłem opału może być węgiel, gaz, olej, drewno i ekogroszek. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kotły na pellet. W każdym przypadku zasada działania jest taka sama – kotły zamieniają energię chemiczną paliwa na użyteczną energię cieplną poprzez spalanie. Następnie energia cieplna przekazywana jest wodzie zamkniętej w instalacji centralnego ogrzewania. Za pośrednictwem wody transportowana jest do grzejników znajdujących się we wszystkich pomieszczeniach w budynku.

Typowy kocioł co składa się z paleniska, rusztu (czasem palnika), rur z przepływającą wodą, odprowadzenia spalin, izolacji cieplnej oraz sterowników. Dzięki sterownikom można regulować moc urządzenia i ustawiać, temperaturę, jaką chcielibyśmy utrzymać w pomieszczeniach.