Dom i Ogród

Kominki narożne, co warto o nich wiedzieć

Kominek jest elementem wyposażenia wnętrza, o którym marzy wielu z nas. Ciepło, przytulny, domowy i nieco magiczny nastrój, jaki daje domowe ognisko sprawia, że pomieszczenie, w którym jest kominek nabiera wyjątkowego charakteru. Dziś na rynku wybór kominków jest ogromny, a coraz większą popularność zyskują też kominki narożne. Sprawdźmy, dlaczego warto wybrać ten rodzaj kominka i jak najlepiej dopasować go do wnętrza naszego domu?

Bez względu na to, jaki styl preferujemy – glamour, industrialny czy skandynawski, kominek narożny świetnie sprawdzi się w różnych aranżacjach. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że płonący ogień możemy oglądać z różnych stron. Wygląda to szczególnie efektownie w otwartej przestrzeni, kiedy na przykład salon połączony jest z kuchnią lub z jadalnią. W tym przypadku nawet niewielkich rozmiarów kominek narożny będzie robił spektakularne wrażenie, a ogień będzie można podziwiać z różnych stron pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając kominek narożny?

Podczas wybierania konkretnego modelu kominka narożnego powinniśmy wziąć pod uwagę jego położenie względem innych elementów znajdujących się w pomieszczeniu, w którym będzie docelowo stał. W tym wypadku mamy do wyboru kominek narożny prawy lub lewy. Przed zakupem należy też zastanowić się, czy palenisko będzie pełnić rolę wyłącznie dekoracyjną, czy być może będzie dogrzewał dom. Jeśli to drugie, to warto zdecydować się na kominek narożny z przeznaczonym miejscem na drzewo. Można również wybrać kominek narożny z płaszczem wodnym, który rozprowadzi ciepło po całym domu. Jeśli zależy nam na bardziej spektakularnym wrażeniu, można wybrać kominek narożny otwarty, bez drzwiczek i szyby. Wtedy będzie on również szybciej nagrzewał pomieszczenie.

Wykończenie kominka narożnego

Wybór wykończenia kominka narożnego zależy wyłącznie od naszego gustu, stylu, w jakim mamy urządzony salon i oczywiście od zasobów finansowych, jakimi dysponujemy. Najbardziej minimalistyczne wykończenie to otynkowanie i nałożenie farby. Natomiast niezmiennie od lat w dalszym ciągu jednym z najbardziej popularnych rodzajów jest kominek narożny z czerwonej cegły. Jest on ponadczasowy i pasuje do wnętrz zarówno bardzo tradycyjnych, jak i mocno industrialnych. Do wyboru mamy również wykończenie z kamienia, jak na przykład między innymi naturalny marmur, granit, spiek kwarcowy, czy też tradycyjne kafle zduńskie.

Ceny kominków narożnych

Ceny kominków narożnych są bardzo zróżnicowane. Zakup klasycznego, zamykanego kominka z żeliwnym wkładem to koszt od 1700 zł w górę. Natomiast biokominek narożny będzie w cenie nawet od 800 zł. Najdroższe na rynku są kominki narożne z płaszczem wodnym – ich koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Zalety kominka narożnego

Kominki narożne dają sporo możliwości aranżacyjnych. Są eleganckie, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Mogą one stanowić granicę między salonem i jadalnią lub między salonem a kuchnią. Poza tym mają one niezwykłą, oryginalną konstrukcję, dzięki czemu stają się prawdziwą ozdobą wnętrza, jednocześnie nadając pomieszczeniu ciepła, przytulności i rodzinnej atmosfery. Sprawdzą się zarówno w niewielkich salonach, jak i tych bardziej przestronnych. To świetna propozycja dla tych osób, które chcą praktycznie wykorzystać przestrzeń w domu.