Jak przygotować dach do zimy?
Koniec lata i początek jesieni to odpowiedni czas na rozpoczęcie przygotowań do sezonu grzewczego. Najważniejszą kwestią pozostaje oczywiście zakup opału, ale nie należy zapominać o sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń grzewczych, instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. A skoro mowa o kominie, to zwróćmy uwagę na jego otoczenie, czyli dach, który również należy przygotować na nadejście zimy.
Czyszczenie dachu z mchu i ptasich odpadów
Nie każdy dach wymaga częstego czyszczenia, ale jeśli budynek stoi w zacienionym, dość wilgotnym miejscu, istnieje duże ryzyko, że szybko pojawi się na nim nieestetyczny zielony osad. Dotyczy to zwłaszcza pokryć dachowych, które lekko wciągają wilgoć w głąb, a ich powierzchnia jest matowa lub wręcz chropowata. Dodatkowo, jeśli dach znajduje się pod drzewami, może zostać zabrudzony przez siadające na gałęziach ptactwo.
Czyszczenie dachu można wykonać w dowolnym momencie, ale jeśli nie zrobimy tego przed zimą, wiosną może się okazać, że na pokrycie dachowe jest już tak brudne i zniszczone, że trudno będzie przywrócić mu pierwotny wygląd. Czasem zdarza się, że powstają na nim trudne do usunięcia plamy, które trwale szpecą budynek mieszkalny.
Usprawnianie i czyszczenie systemów rynnowych
Jesienią i zimą spada w Polsce najwięcej opadów, dlatego rynny muszą być przygotowane do odbierania większych ilości wody. Jeśli zostały zanieczyszczone przez liście, naniesione przez ptaki trawy i patyki, istnieje duże ryzyko, że rynna nie nadąży z odbieraniem deszczówki i woda będzie wylewała się górą. Z kolei nieszczelne rynny mogą zostać trwale zniszczone w czasie mrozu. Wówczas niewielka szczelina może ulec znacznemu powiększeniu. Aby nie doszło do takich sytuacji, przed nadejściem zimy rynny i okapy należy dokładnie obejrzeć. Warto pomyśleć również o montażu akcesoriów dachowych, które zapobiegną nagłemu osuwaniu się śniegu, który mógłby uszkodzić systemy rynnowe. Jednym z takich akcesoriów jest płotek przeciwśniegowy.
Płotki śniegowe na dach
Płotek przeciwśniegowy, rozbijaki śniegu na dach, czy też śniegołapy rurowe, to produkty, które mają chronić budynek oraz mieszkańców/przechodniów przed groźnymi skutkami nagłego usuwania się śniegu z dachu. Oczywiście chodzi tu o śnieg, który jakiś czas zalegał na dachu, a tym samym stał się bardzo twardy i ciężki. Gwałtownie spadając, może wyrządzić wiele szkód, takich jak uszkodzenia rynien, parapetów, elewacji, przedmiotów pozostawionych na balkonie i tarasie. Nie trzeba dodawać, że ciężka bryła śniegu może spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Dlatego jeśli nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, warto przed zimą wyposażyć budynek w płotki śniegowe na dach.
Czyszczenie komina
O czyszczeniu komina wspominaliśmy już we wstępie, ale warto dodać, że samodzielne sprawdzenie stanu przewodów kominowych może okazać się nieskuteczne. Wykonanie tej usługi należy powierzyć kominiarzom z odpowiednimi uprawnieniami. Czyszczeniem komina także powinien zajęć się fachowiec, który się na tym zna i który dysponuje dobrej jakości sprzętem kominiarskim.