Kominek konwekcyjny czy z płaszczem wodnym?

Zainteresowanie kominkami jest bardzo duże, zwłaszcza że dobrej jakości wkład kominkowy można nabyć w atrakcyjnej cenie. Mimo rosnących cen wielu artykułów budowlanych, budowa kominka pozostaje inwestycją, na którą mogą sobie pozwolić zwykli zjadacze chleba. Mogą mieć w domu urządzenie, które zapewnia bezpieczeństwo cieplne, podnosi estetykę pomieszczenia i tworzy bardzo przyjemną atmosferę.

Jaki kominek wybrać?

Zacznijmy od tego, że wybór kominków jest ogromny, począwszy od urządzeń tradycyjnych, poprzez kominki wolnostojące, kominki na pellet, skończywszy na biokominkach i kominkach elektrycznych. To dobrze, że wybór jest tak duży, ponieważ, z powodów technicznych, nie każdy może mieć w domu kominek w tradycyjnej formie. Aby go wybudować, trzeba spełnić określone warunki, dotyczące wysokości pomieszczeń, usytuowania przewodów kominowych, nośności podłogi czy wentylacji.

Jeśli jednak mamy możliwość wybudowania kominka, nadal musimy dokonać wyboru pomiędzy kominkiem z otwartym paleniskiem a kominkiem z paleniskiem zamkniętym. Te ostatnie buduje się na bazie wkładów kominkowych i właśnie to rozwiązanie uznaje się obecnie za najlepsze. Ale wkłady kominkowe wciąż dzielą się na stalowe i żeliwne, konwekcyjne i z płaszczem wodnym, przeszklone z jednej strony, dwu- i trójstronne. Dziś nie będziemy zajmować się analizą wszystkich typów wkładów kominkowych, a skupmy się raczej na ich działaniu. Kominek może bowiem ogrzewać wyłącznie pomieszczenie, w którym się znajduje, ale niektóre modele świetnie współgrają z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Poza tym kominek może być wyposażony we wkład kominkowy, który ogrzewa wodę użytkową oraz wodę pompowaną do grzejników. Które rozwiązanie jest lepsze – kominki konwencyjne czy urządzenia z płaszczem wodnym?

Jaką funkcję ma spełniać kominek?

Ani producent kominków, ani firma instalatorska nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej wybrać kominek konwekcyjny, czy też z płaszczem wodnym, jeżeli nie znają potrzeb klientów. To klient musi określić, do czego i w jaki sposób będzie użytkował urządzenie. W niektórych domach kominki konwekcyjne są przede wszystkim elementem dekoracyjnym, przyciągającą spojrzenia ozdobą salonu. W innych budynkach kominek jest dodatkowym źródłem ciepła, rzeczywiście uruchamianym każdego wieczoru, tworzącym w domu przyjemną atmosferę. A w jeszcze innych ogrzewanie kominkiem ma być podstawową metodą grzewczą.

W przypadku, gdy kominek będzie uruchamiany sporadycznie i właściwie nie po to, by ogrzewać, ale po prostu ładnie wyglądać, tworzyć rodzinny klimat, nie warto inwestować w drogie wkłady kominkowe przeznaczone do ogrzewania całych budynków. Kominki konwekcyjne będą tutaj najlepsze. Zasada działania kominka konwekcyjnego nie jest zbyt skomplikowana, ale skuteczna.

Natomiast wkłady kominkowe z płaszczem wodnym są urządzeniami znacznie bardziej skomplikowanymi. Są wyposażone we wkład wodny, co oznacza, że działają we współpracy z instalacją wodną i instalacją centralnego ogrzewania. Zdecydowanie jest to rozwiązanie dla tych, którzy chcą ogrzewać kominkiem cały budynek.