Dom i Ogród

Jak skutecznie czyścić basen ogrodowy?

Basen ogrodowy to miejsce szczególnie lubiane przez dzieci, chociaż osoby dorosłe również chętnie zażywają relaksujących kąpieli. Latem baseny cieszą się dużą popularnością, ale każdy, kto taki basen posiada, musi pamiętać o wykonywaniu zabiegów mających na celu utrzymanie niecki w czystości.

Jaki basen najłatwiej utrzymać w czystości?

Zanim przejdziemy do omówienia sposobu czyszczenia basenu ogrodowego, poświęćmy kilka chwil materiałom, z których powstają baseny wkopywane. Okazuje się bowiem, że rodzaj materiału wpływa na czystość basenu ogrodowego. Zdecydowanie trudniej utrzymać w czystości basen, który ma chropowatą powierzchnię i jest wykonany z materiału nasiąkliwego.

Baseny wkopywane do ogrodu wykonuje się z betonu, tworzyw sztucznych albo stali nierdzewnej. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, ale tych ostatnich jest zdecydowanie najmniej w przypadku basenów stalowych. Baseny do ogrodu ze stali są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, nie odkształcają się i nie tracą koloru, doskonale znoszą działanie chemii basenowej, a przy tym wyglądają nowocześnie i efektownie. Dzięki neutralnej, srebrzystej barwie doskonale komponują się z elementami otoczenia. Ponadto bardzo łatwo utrzymać je w czystości.

Baseny ogrodowe ze stali i ich higieniczna czystość

Baseny ze stali nierdzewnej mają gładką, lśniącą powierzchnię, w którą nie tylko zabrudzenia nie wnikają, ale też nie osadzają się na ściankach niecki. Nawet w trakcie wieloletniego użytkowania basenu stalowego nie jesteśmy w stanie doprowadzić do sytuacji, w której niecka starci pierwotne właściwości, stanie się szorstka, wręcz chropowata, co spowoduje przywieranie zabrudzeń. Z tego powodu niecki stalowe świetnie sprawdzają się nie tylko jako baseny ogrodowe, ale także jako baseny hotelowe, baseny w salonach SPA i ośrodkach rehabilitacyjnych.

Czyszczenie basenu ogrodowego

Czyszczenie basenu różni się w zależności od tego, z czego został wykonany, gdzie został umiejscowiony i jak często jest wykorzystywany. Nieco inaczej wygląda czyszczenie basenu całorocznego, który właściwie przez cały czas jest w użyciu, a inaczej basenu uruchamianego sezonowo.

Basen wykorzystywany regularnie łatwiej utrzymać w czystości, ponieważ na bieżąco zbierane są zabrudzenia z powierzchni wody, regularnie stosowana jest chemia basenowa. W przypadku basenów stalowych nie należy obawiać się stosowania silnej chemii, ponieważ stal doskonale znosi jej działanie. Jeśli środki chemiczne używane są systematycznie, właściwie nie ma mowy o powstaniu trwałych zabrudzeń i basen przez cały czas nadaje się do użytku.

Bieżące czyszczenie basenu ogrodowego polega w pierwszej kolejności na wyławianiu zabrudzeń, które wpadły do wody. Zabrudzenia, takie jak części roślin czy owady, wyławia się za pomocą sitka. Następnie warto przetrzeć ścianki i dno basenu za pomocą specjalnej szczotki z teleskopem. Elementy wystające znad powierzchni wody można przetrzeć miękką ściereczką. Natomiast jeśli na dnie basenu zebrał się piasek lub inne stałe zabrudzenia, można go usunąć za pomocą specjalnego odkurzacza.