Kominek narożny, czyli nowoczesność w najlepszym wydaniu

Kominek – urządzenie tyleż dekoracyjne, co praktyczne i funkcjonalne. Odnajdzie się w każdej stylistyce i nada pomieszczeniu przytulnego charakteru. W sprzedaży można znaleźć zarówno tradycyjne, jak i bardziej nowoczesne. Do grupy tych drugich bez wątpienia należy zaliczyć kominek narożny. Gdzie go instalować, jaki wybrać i jakie są jego plusy?

Kominek narożny a miejsce jego usytuowania

Z racji tego, że kominek narożny posiada więcej niż jedno przeszklenie, miejsce jego montażu powinno być dobrze przemyślane. Najlepiej umieścić go na granicy pomieszczeń np. salonu i kuchni bądź kuchni i jadalni. Oczywiście cała przestrzeń powinna zostać zaaranżowana tak, by z kanapy czy miejsc za stołem można było podziwiać płonący ogień.

Zainstalowanie kominka w przejściu, a więc między mocno uczęszczanymi „domowymi szlakami” to nie lada wyzwanie, dlatego jego wykonanie należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Dzięki temu będzie wiadome, gdzie i jak poprowadzić komin oraz w którym obszarze wzmocnić podłogę. Wyznaczenie miejsca na kominek narożny ułatwi także projektantowi zagospodarowanie pozostałej przestrzeni.

Warto dodać, że tego rodzaju kominki same w sobie są na tyle dekoracyjne, że ich obudowy powinny być maksymalnie proste i minimalistyczne. Najlepiej obudować je cegłą lub kamieniem albo pomalować farbą. Sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Niestety w mieszkaniach urządzonych w stylu tradycyjnym, retro bądź vintage będą prezentować się zbyt modernistycznie i wyraźnie odstawać od reszty wyposażenia. Dlatego zamiast nich lepiej wybrać kominki tradycyjne, z jedną szybą.

Jaki kominek narożny wybrać?

Kominek narożny można przystosować tak, by ogrzewał cały dom. Niemniej sprawdzi się także jako urządzenie dogrzewające pomieszczenia i podgrzewające wodę użytkową. Można wykonać go w wersji otwartej lub zamkniętej. Kominek otwarty wspaniale się prezentuje, ale generuje duże straty ciepła, co nie sprzyja energooszczędności. Zdecyduj się na niego, gdy ma spełniać głównie walory estetyczne. Jeśli jednak montujesz kominek narożny z myślą o ogrzewaniu domu, które wyróżniają się wysoką jakością), to zdecydowanie lepszy będzie zamknięty. Jego wydajność pracy jest większa, a on sam bardzo ekonomiczny. Na dodatek świetnie się prezentuje, więc stanowi idealne połączenie wszystkich ważnych „elementów”.

Zalety kominków narożnych

Kominki narożne docenia się przede wszystkim za nadzwyczaj elegancki i ekskluzywny wygląd. Liczne przeszklenia nadają mu niepowtarzalnego charakteru, dlatego sprawdzi się na otwartych przestrzeniach. W połączeniu z wnęką na drewno będzie wyglądał ultra nowocześnie. Z powodzeniem można wykorzystać go do „pozornego” oddzielenia od siebie dwóch przestrzeni np. pokoju dziennego od kuchni.