Dom i OgródInne poradyWnętrza

Czy ogrzewanie z pomocą kominka jest opłacalne?

Drewno to opał łatwo dostępny, stosunkowo tani, a odpowiednio przygotowany – nie jest negowany przez środowisko ekologów. Drewno, którym palimy w piecach i kominkach musi być zdrowe, wolne od zanieczyszczeń i przede wszystkim suche. Oczywiście znacznie ma również gatunek drewna, ponieważ nie każde jest równie kaloryczne i oddaje odpowiednią ilość ciepła. Jeśli natomiast sięgniemy po opał dobrej jakości i będziemy spalać go w certyfikowanym urządzeniu o wysokiej sprawności, ogrzewanie drewnem może być opłacalne. Posiadając mniejszy dom, warto pomyśleć o zakupie kominka na drewno.

Kominek jako podstawowe źródło ciepła

Zdecydowana większość użytkowników kominków traktuje je jako opcję dodatkową, awaryjną, uzupełniającą pracę głównego źródła ciepła. Kominek uruchamiany jest jeszcze zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy. Wówczas temperatury w ciągu dnia są na tyle przyjemne, że nie ma potrzeby uruchamiania ogrzewania centralnego, ale wieczorem robi się chłodno. Z podobną sytuacją spotykamy się wczesną wiosną.

Oczywiście kominek doskonale sprawdza się także zimą, zwłaszcza w okresie występowania silnych mrozów, zamieci śnieżnych i innych niepokojących zjawisk atmosferycznych. Skoro na zewnątrz jest wyjątkowo nieprzyjemnie, warto włączyć kominek, który stworzy przyjemną, rodzinną atmosferę i uprzyjemni spędzany w domu wieczór.

We wspomnianych sytuacjach kominek traktowany jest jako dodatkowe źródło ciepła. Korzystanie z niego jest dla domowników opłacalne. A co w sytuacji, gdy kominek stanie się głównym źródłem ciepła w budynku?

Ogrzewanie kominkowe – czy to się opłaca? Nowoczesne wkłady kominkowe

Nowoczesne wkłady kominkowe są na tyle wydajne, że bez problemu ogrzeją cały budynek. Oczywiście wkład musi mieć odpowiednią moc i sprawność, dopasowaną do powierzchni użytkowej, jaką planujemy ogrzewać. Dobry producent kominków oferuje różnorodne certyfikowane wkłady kominkowe, dlatego każdy bez trudu znajdzie urządzenie, które spełni wszystkie jego potrzeby. Faktem jest natomiast, że na ogrzewanie domu za pomocą kominka decydują się przede wszystkim ci, którzy dysponują mniejszą powierzchnią użytkową. Kominki doskonale nadają się do ogrzewania małych domów – korzystanie z nich jest wówczas naprawdę opłacalne.

Chcąc ogrzewać cały budynek za pomocą kominka, musimy pomyśleć, w jaki sposób ciepło zostanie przetransportowane do pomieszczeń oddalonych od jego źródła. Możliwości są dwie. Pierwszą stanowią kominki z płaszczem wodnym. W takim przypadku wkład kominkowy wyposażony jest w płaszcz wodny, w którym ogrzaniu ulega woda. Następnie transportowana jest do rozmieszczonych w całym budynku grzejników, a także do zbiornika na wodę użytkową.

Inne rozwiązanie to system dystrybucji gorącego powietrza. W tym przypadku transportowana jest nie woda, a gorące powietrze. Następnie nadmuchiwane jest do poszczególnych pomieszczeń poprzez specjalne otwory w suficie.