Czym są wkłady kominkowe?

Urządzenia grzewcze, przeznaczone do użytku w domach jednorodzinnych, można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich stanowią kominki. Piece kominkowe dostępne na polskim rynku to przede wszystkim urządzenia na drewno, ale nie brakuje też kominków na pellet i kominków na biopaliwo. W niniejszym artykule zajmiemy się przede wszystkim tradycyjnymi kominkami opalanymi drewnem, a właściwie tym, co stanowi ich serce, a więc wkładami kominkowymi.

Jak powstają nowoczesne kominki?

Przed laty dużą popularnością cieszyły się kominki z otwartym paleniskiem. Taki kominek był budowlą niemal w całości murowaną, okazałą, bogato zdobioną. Do dziś tego typu kominki można spotkać w starym budownictwie, w różnego rodzaju dworkach czy pałacach. Natomiast w nowopowstałych budynkach kominki powstają w oparciu o wkład kominkowy.

Aby wyposażyć budynek w kominek, musimy mieć odpowiednio przygotowane miejsce. Konieczne jest spełnienie określonych prawem warunków odnośnie wysokości pomieszczenia, wentylacji, czy nośności podłogi. Konieczne jest również odpowiednie rozmieszczenie przewodów kominowych, a także zachowanie wymaganej odległości względem otworów drzwiowych i okiennych.

W odpowiednio przygotowanym miejscu należy zamontować wkład kominkowy. Od tego, jaki wkład wybierzemy, zależy praca całego urządzenia. Wkłady kominkowe różnią się bowiem rozmiarem, mocą, sprawnością, kształtem, ilością przeszkleń, a także szeregiem funkcji dodatkowych (np. system czysta szyba). Dopiero po zamontowaniu wkładu kominkowego można przystąpić do wykonania obudowy. Obudowa kominkowa może być ciepła lub zimna. Ważne, by została wykonana estetycznie i była łatwa w utrzymaniu czystości.

Wkłady kominkowe i ich rodzaje

Nowoczesne kominki potrafią wyglądać naprawdę stylowo, zwłaszcza jeśli wybierzemy wkład przeszklony z dwóch albo trzech stron, a do wykonania obudowy użyjemy starannie wyselekcjonowanych materiałów. Wybór wkładów jest naprawdę szeroki.

Na rynku dostępne są wkłady kominkowe stalowo-szamotowe i żeliwne. Dziś rekomendowanym rozwiązaniem są jednak certyfikowane wkłady stalowe, które łatwo zaaranżować w nowoczesnym wnętrzu. Wkłady stalowe mogą posiadać jedną, dwie, a nawet trzy szyby, dzięki czemu łatwo dopasować je do kształtu i wymiarów pomieszczenia. Sama szyba też nie zawsze wygląda tak samo – może być zupełnie prosta, prostokątna, wypukła, półokrągła itd.

Wkłady powietrzne i kominki z płaszczem wodnym

Jeśli chodzi o działanie wkładu kominkowego, istotną kwestią jest to, czy mamy do czynienia z wkładem konwekcyjnym, czy też wkładem z płaszczem wodnym. Kominek może bowiem ogrzewać jedynie pomieszczenie, w którym się znajduje, albo, w innej konfiguracji – pomieszczenia znacznie od niego oddalone. Transport ciepła może odbywać się za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza, albo za pomocą wody, która trafia do rozmieszczonym w całym budynku grzejników. Kominki z płaszczem wodnym ogrzewają również wodę użytkową.