Wnętrza

Czym zasłonić okna przed słońcem?

Czym zasłonić okna przed słońcem?

Czym zasłonić okna przed słońcem to pytanie które nie raz nurtowało nie jednego z nas. Zbliża się lato, a z nim nastaną upalne dni. To oznacza, że pomieszczenia będą mocno się nagrzewały i trudno będzie w nich wytrzymać. Dlatego też warto pomyśleć o skutecznych sposobach na to, by ochronić okna przed słońcem. Pomogą Ci w tym różnego rodzaju produkty. Jakie? Nasze propozycje znajdziesz poniżej.

  1. Rolety – to aktualnie najpopularniejsze rodzaje produktów. W sprzedaży pojawiają się zarówno takie, które przepuszczają pewną ilość światła, jak i te, które go całkowicie blokują (rolety zaciemniające). Dostępne w przeróżnych kolorach i rozmiarach, a nieraz wykonywane na zamówienie, więc nie ma problemu, by dopasować je do każdego wymiaru i kształtu okna oraz kolorystyki pomieszczenia. To produkty, które wykonuje się z bawełny, poliestru oraz innych mieszanek materiałów, które gwarantują im trwałość i sprawiają, że nie blakną Anie nie ulegają zabrudzeniom. Utrzymanie ich w czystości nie wymaga wielu zabiegów, a montaż jest dziecinnie prosty. Wystarczy przymocować je do ściany nad oknem lub ramy okiennego skrzydła. Można je też przymocować do okien dachowych – wtedy umieszcza się je na specjalnych prowadnicach.
  2. Żaluzje – to produkty zrobione z lamelek o różnej długości i szerokości. Lamelki mogą być drewniane lub wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Przykręca się je do ściany lub okiennego skrzydła. Czasami posiadają też specjalne zaczepy. Są dość wygodne w użytkowaniu, wytrzymałe i umożliwiają regulację światła docierającego do wnętrza, jednak ich utrzymanie w czystości jest problematyczne. Kurz trzeba z nich usuwać przy pomocy specjalnej szczotki bądź zdjąć je i zamoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.
  3. Żaluzje/rolety zewnętrzne – bardzo wytrzymałe i trwałe produkty, które doskonale chronią pomieszczenia przed przedostawaniem się do nich nadmiaru słońca. Poza tym zapewniają ochronę przed wiatrem, gradem i złodziejami. Wykonywane z drewna, aluminium lub tworzywa sztucznego. Niestety są dość drogie, ale warto w nie zainwestować, bo to produkt, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób. Montuje się je na zewnątrz. Tuż nad oknami bądź w nadprożu instaluje się kasetę, z której wysuwa się żaluzja/roleta. Sporym atutem jest możliwość regulacji natężenia światła wpadającego do mieszkania. Oczywiście wyposażone są w sterowanie elektryczne.
  4. Markizy – są doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy zacienić okna balkonowe lub te wychodzące na taras. Mają postać materiałowych baldachimów rozpiętych na stalowych lub aluminiowych stelażach. Schowane są w kasetach, które przytwierdza się do ściany. Robi się je z materiałów odpornych na blaknięcie i zatrzymujących szkodliwe promieniowanie UV. Niestety nie chronią przed deszczem, ale ich producenci intensywnie pracują nad wdrożeniem takiego rozwiązania. Po złożeniu markizy staje się ona niemal niewidoczna.
  5. Okiennice – dostępne w formie zewnętrznej i wewnętrznej. Produkuje się je z drewna sosnowego, olchowego, dębowego lub egzotycznego, które cechuje się doskonałą trwałością, wytrzymałością i odpornością. W sprzedaży można znaleźć też i takie, które zrobiono z aluminium lub PCV, ale nie wyglądają one tak ładnie jak drewniane. Dostępne w wersji pełnej, ażurowej lub półpełnej z ażurowym dołem oraz w wersji uchylnej lub przesuwnej. Dostosowane do sterowania ręcznego i elektrycznego. Bardzo ładnie się prezentują, ich cena nie jest wygórowana i dobrze spełniają swoją rolę. Niestety nie pasują do każdego stylu wnętrza. Zdecydowanie lepiej wpisują się w tradycyjne aranżacje.
  6. Folie okienne – ostatnim proponowanym przez nas sposobem na zasłonięcie okien przed nadmiarem słońca są folie okienne. Nakleja się je na szyby. Mają różne stopnie przejrzystości i dostępne są w wersji gładkiej oraz z napisami i wzorkami. Można je przyklejać zarówno po zewnętrznej jak i wewnętrznej stronie okien. Najpopularniejsze są folie refleksyjne, które doskonale odbijają promienie słoneczne, niemniej jednak w sprzedaży można znaleźć także folie perforowane, które działają podobnie jak lustro weneckie – w dzień można obserwować krajobraz za oknem, natomiast w nocy pojawia się na niej nadruk, który chroni przed wścibskim wzrokiem przechodniów.

Mamy nadzieję że nasze porady będą pomocne w odwiecznym pytaniu czym zasłonić okna przed słońcem i pomogą uchronić nasze wnętrza przed gorącymi dniami tego lata.