Wnętrza

Jak dopasować kominek do wystroju wnętrza?

Ilość kominków występujących w sprzedaży jest przeogromna, więc możliwości aranżacyjnych także jest mnóstwo. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że jego design powinien być spójny z wystrojem wnętrza, a on sam powinien stanowić jego dopełnienie. Dlatego też tak ważne jest jego dopasowanie stylistyczne do całościowego wyglądu pomieszczenia, w którym zostanie zamontowany. Jak to zrobić? Poniżej zebraliśmy kilka istotnych informacji, które Wam w tym pomogą.

  • Kominki klasyczne idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym i rustykalnym. Świetnie komponują się z antykami oraz przedmiotami pochodzącymi z czasów i sprzed wojny.
  • Wybierając kominek do pomieszczenia urządzonego w stylu klasycznym trzeba zwrócić uwagę na to, by nie posiadał chromowanych elementów ani szyb, ponieważ nadają one kominkom nowoczesnego wyrazu, a taki będzie „się gryzł” z całościową kompozycją. Dobrze też, aby posiadał tradycyjne palenisko, w którym można palić drewnem. Oczywiście, jeśli to rozwiązanie nam nie pasuje, możemy wybrać kominek z wkładem imitującym ogień.
  • Najlepiej, aby obudowa kominka klasycznego była wykonana z cegieł, marmuru lub kamienia, które doskonale wyglądają w zestawieniu ze stylizowanymi meblami. Do klasycznych kominków pasują również wszelkiego rodzaju sztukaterie.
  • Kominki klasyczne wspaniale się prezentują w towarzystwie książek i lustra, a więc warto umieścić je w jego pobliżu.
  • Do wnętrz urządzonych w nowoczesnym i minimalistycznym stylu należy wybierać kominki nowoczesne lub cieszące się coraz większą popularnością kozy wolnostojące. Najlepiej, aby zostały one wbudowane w ścianę. Z racji tego, że ich design jest bardzo oszczędny, lepiej zrezygnować z wykonywania obudowy z kamienia, marmuru czy piaskowca, które mogą go przytłoczyć.
  • Kominki nowoczesne mają przeszklenia z jednej, dwóch lub trzech stron, przez które można obserwować palący się ogień. Umieszczone w dobrze widocznym miejscu stanowią nie lada atrakcję.
  • Kominki nowoczesne świetnie wyglądają w zestawieniu z prostymi meblami o gładkich frontach, szkłem, chromowaną stalą oraz eleganckimi kanapami. Co więcej, pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany kominek warto urządzić w jasnych bądź kontrastowych kolorach, które będą stanowić dla niego stonowane tło.