Wnętrza

Jak wybrać dywan aby podkreślić charakter mieszkania

Jak wybrać dywan?

Dywan to dodatek, z pomocą którego można nadać pomieszczeniu zupełnie nowego wyrazu. Zatem jak wybrać dywan? Odpowiednio dobrany skomponuje się z każdą aranżacją i podkreśli jej niepowtarzalny charakter. Niemniej, żeby pasował, musi mieć odpowiedni rozmiar, kształt i wygląd współgrający z układem oraz wyglądem mebli. Jaki dywan sprawdzi się w salonie, sypialni, a jaki w jadalni? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części artykułu.

  • Dywan do salonu – pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną i podwyższającą komfort podczas siedzenia. Położone na nim stopy nie marzną i mają miękkie podparcie. Najlepiej umieścić go w centralnej części pokoju. Powinien być tak duży, aby bez problemu zmieścił się na nim komplet wypoczynkowy oraz stolik do kawy. Jeżeli jednak produkt o tak dużych wymiarach nie trafia w Twoje gusta, to możesz zdecydować się na mniejszy. Pamiętaj jednak, żeby włożyć go przynajmniej pod przednie nogi kanapy i foteli. Dzięki temu będzie stanowił element scalający całość. Dobrym pomysłem jest również położenie go na samym środku pokoju, jednak wtedy należy zrezygnować z umieszczania na nim stolika do kawy. Unikaj też kładzenia pod ten mebel malutkich dywaników, bo taki zabieg wprowadza nieład i niepotrzebnie dzieli aranżację na części. Oczywiście kolorystyka dywanu powinna być dopasowana do odcienia pozostałych elementów wyposażenia. Ewentualnie może z nimi mocno kontrastować, ale to rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych i monochromatycznych wnętrzach.
  • Dywan do jadalni – najważniejsze, żeby był funkcjonalny i łatwy do utrzymania w czystości, w związku z tym lepiej wybierać produkty z krótkim włosiem, które można bez problemu odkurzyć. Co więcej, nie będzie on utrudniał odsuwania od stołu krzeseł. Jak dobrać jego idealny rozmiar? Do wymiarów każdego boku stołu dodaj 90-100 cm i gotowe.
  • Dywan do sypialni – ma ocieplać wnętrze i wpływać na wygodę – położenie na nim stóp ma stanowić przyjemne rozpoczęcie dnia. Niemniej, aby było to możliwe, dywan powinien wystawać ok. 45-50 cm po obu stronach łóżka, więc uwzględnij ten zapas w trakcie selekcji produktów. Najlepiej jednak, aby w równym stopniu wystawał spod niego z trzech stron – taki zabieg wprowadza do kompozycji harmonię. Zadbaj też o to, aby szafki nocne znalazły się w całości na nim lub poza jego obrębem. Unikaj takiego ustawienia mebli, w którym ich część znajduje się na dywanie, a reszta poza nim, bo to wprowadza chaos i dysproporcje.

 

Mam nadzieję, że informacje okazały się przydatne i będziesz miał je na względzie w trakcie zakupów. Gwarantuję, że wtedy dokonasz właściwego wyboru!