Dom i OgródWnętrza

Kominek z trzema szybami – wkłady trójstronne

Klasyczny kominek to urządzenie wyposażone w jedną, prostokątną szybę. Takie rozwiązanie spotykamy w wielu domach i większość użytkowników nie ma do niego zastrzeżeń. Zdarza się jednak, że kominek usytuowany jest w takim miejscu, że nie wszystkie osoby przebywające w pomieszczeniu mają możliwość podziwiania tańczących ogników. Tego typu problemom mogą zapobiec wkłady trójstronne.

Czym są wkłady kominkowe trójstronne?

Wkłady kominkowe trójstronne to urządzenia wyposażone w trzy szyby – jedną z przodu oraz po jednej z prawej i lewej strony. Szyby mogą mieć taką samą wielkość, bądź też boczne szybki mogą być zdecydowanie węższe od szyby głównej. Natomiast to, w którym miejscu znajdują się drzwiczki, uzależnione jest od konkretnego modelu. Zdarza się, że szyby są ze sobą zespolone, ale równie często spotykamy kominki, w których drzwiczki obejmują tylko przednią szybę.

Walory estetyczne wkładów trójstronnych

Wkłady trójstronne są nieco droższe od tradycyjnych wkładów kominkowych, ale ich walory estetyczne rekompensują poniesione koszty. Kominki z trzema szybami dają możliwość podziwiania ognia z trzech stron, co jest szczególnie istotne, gdy mamy duży salon i miejsca siedzące rozlokowane w dużych odległościach. Poza tym im więcej powierzchni przeszklonej, tym więcej światła w pomieszczeniu. Wówczas wystarczy niewielka lampka, by w pomieszczeniu stworzył się przyjemny klimat. Światło kominka, kocyk, kubek herbaty i książka w ręku to idealny przepis na długie zimowe wieczory.

Wkłady trójstronne – do jakich pomieszczeń?

Wkład trójstronny doskonale sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, zwłaszcza w takim, w którym znajdują się inne powierzchnie przeszklone oraz elementy wykonane z marmuru czy granitu. Istotna jest również dominująca w pomieszczeniu kolorystyka. Wkłady kominkowe zazwyczaj mają kolor czarny, a przez to najlepiej pasuje do nich jasna obudowa. Jasne kolory i gładkie powierzchnie doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnych wnętrz, zwłaszcza jeśli domownicy pozostają wierni idei minimalizmu.

Łącznik dwóch pomieszczeń o różnym przeznaczeniu

Wkłady trójstronne doskonale sprawdzą się nie tylko jako ozdoba konkretnego pomieszczenia, ale również jako łącznik dwóch pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. We współczesnych domach coraz częściej stawia się na otwartą kuchnię. Elementem dzielącym kuchnię od pokoju dziennego jest wyspa, ale dobry projektant może umieścić w tym miejscu również kominek, choć częściej zdarza się, że wkłady trójstronne oddzielają część jadalnianą ze stołem i krzesłami od części wypoczynkowej z sofą i stolikiem kawowym.

Myśląc o budowie kominka trójstronnego, należy pamiętać, że w przeciwieństwie do kominka klasycznego z jedną szybą, kominki trójstronne nie mogą być umieszczone we wnęce w ścianie, co sprawia, że ich budowa zwykle wymaga nieco większej powierzchni. Wkład kominkowy trójstronny najlepiej sprawdzi się zatem w przestronnym salonie, natomiast niekoniecznie w niewielkim pokoju.