Wnętrza

Ognisko domowe

Jak stworzyć i podtrzymać ognisko domowe?

Sformułowanie ognisko domowe może być rozumiane w różny sposób. Część z nas słusznie skojarzy ten zwrot z mitologią grecką i patronką Hestią, inni zaczną przywoływać w myślach obraz rozpalonego w salonie kominka. I jedni, i drudzy mają rację.

Co oznacza zwrot ognisko domowe?

Ognisko domowe to ciepło, miłość i radość charakterystyczna dla danego domu i danej rodziny. Tradycyjnie uważa się, że za ciepło domowego ogniska odpowiadają kobiety – żony i matki. To one najmocniej troszczą się o członków rodziny i ich dobre samopoczucie. To przede wszystkim kobiety dbają, by w domu było miło i przytulnie, by panowała rodzinna, przyjemna atmosfera, a domownicy chcieli spędzać wspólnie czas.

Na ciepło domowego ogniska składa się szereg elementów. Są to zarówno działania, słowa i postawy domowników, jak i otaczające ich przedmioty. Wszystko to sprawia, że dom daje poczucie bezpieczeństwa i zwyczajnie chce się do niego wracać. Relacje domowników są wówczas nie tylko dobre, ale niezwykle bliskie i serdeczne.

Budowa domowego ogniska – jak sprawić, by w domu było przytulnie?

Mówiąc ognisko domowe, mamy na myśli wspomniane wyżej relacje między członkami rodziny. Teoretycznie relacje te z zasady powinny być serdeczne. Nie zawsze tak się dzieję – niekiedy zbudowanie serdecznych relacji wymaga czasu i sporych wysiłków. Na pewno na poprawę relacji wpłynie spędzany wspólnie czas. Mimo natłoku codziennych obowiązków, warto na chwilę się zatrzymać, porozmawiać, zjeść wspólny posiłek, pójść razem na spacer. Dziś coraz częściej widzimy obrazek, na którym domownicy spędzają czas razem, ale jakby osobno – każdy wpatrzony w monitor komputera czy telefon. Warto choć na chwile odłożyć te urządzenia.

Oczywiście nie bez znaczenia jest wystrój wnętrz. Jeśli pomieszczenie jest przytulne, umożliwia oraz zachęca do wspólnego spędzania czasu, to już połowa sukcesu. Zwykle centralnym miejscem w domu jest salon, w którym powinna znaleźć się wygodna sofa i koce. Idealnie również, gdy postawiono tam kominek, który daje przyjemne ciepło.