Instalacje

Zatrucie czadem

Zatrucie czadem – jak zapobiec katastrofie?

Do zatrucia czadem najczęściej dochodzi w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia grzewcze na gaz, ale nie tylko. Jeśli proces spalania nie przebiega prawidłowo, komin jest przytkany, a w mieszkaniu nie ma wentylacji, ryzyko powstawania czadu gwałtownie wzrasta. Co zatem zrobić, by zatrucie czadem nie stało się rzeczywistością?

Tlenek węgla zagraża zdrowiu i życiu

Tlenek węgla (potoczne nazywany czadem) jest substancją trującą. Skutki zatrucia czadem mogą być katastrofalne – w skrajnych przypadkach niemal natychmiast dochodzi do zgonu. Jeśli stężenie czadu w pomieszczeniu nie jest bardzo wysokie, długotrwała ekspozycja doprowadza do wystąpienia objawów zatrucia, takich jak ból głowy, spadek koncentracji czy wymioty. Jeśli objawy zostaną w porę rozpoznane, podtruta osoba wyjdzie na świeże powietrze, a następnie natychmiast trafi pod opiekę lekarską, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Zatrucie czadem – jak zapobiegać?

Zatrucie czadem najczęściej wydarza się w sezonie grzewczym, ale nie jest to regułą. Zatruć można się również latem, gdy piecyk podgrzewający wodę w łazience nie działa poprawnie, albo długo przebywamy w pomieszczeniu (garażu), w którym powstają spaliny. Prawdą jest jednak, że jesień i zima to pory roku, w których odnotowuję się największą liczbę zatruć i niestety także zgonów spowodowanych emisją tlenku węgla.

Jak zapobiegać zatruciom? Najważniejszą kwestią są regularne przeglądy kominiarskie. Wskazane jest, by dokonywać ich co kwartał, a już na pewno raz w roku. Sprawdzeniu i dokładnemu czyszczeniu powinny podlegać również wszystkie urządzenia grzewcze, w tym kuchenki gazowe.

Równie ważne są przeglądy przewodów wentylacyjnych. W żadnym przypadku nie powinno się ich zasłaniać, ani podłączać od nich okapów. Kratki wentylacyjne muszą być szczelne. Jeśli w domu/mieszkaniu mamy bardzo szczelne okna, warto zastosować mikrowentylację.

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup i montaż czujnika czadu. Urządzenie na bieżąco monitoruje stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu i w razie przekroczenia norm natychmiast uruchamia alarm. Alarm jest na tyle głośny, że zbudzi śpiących i niczego nieświadomych domowników.