Instalacje

Dyrektywa ecodesign – nowe przepisy

Dyrektywa ecodesign – co to jest

Dyrektywa ecodesign znana również pod nazwą ekoprojekt lub skrótem ErP to zbiór nowych wymagań dla urządzeń grzewczych, który jest stopniowo wprowadzany od 2015 roku. Generalnie chodzi o zmiany dotyczące urządzeń grzewczych, a konkretnie ich minimalnej efektywności pracy i związanym z tym dopuszczalnym poziomem emisji tlenków azotu oraz głośnością urządzeń. Celem dyrektywy ecodesign jest to aby na rynku były oferowane urządzenia, która szanują ilość zużywanego paliwa oraz energii. Chodzi zatem o to by zmniejszyć ilość zużywanej energii i paliwa, aby docelowo stosować tylko rozwiązania energooszczędne i jednocześnie ekologiczne. Docelowo dzięki dyrektywie emisja CO2 ma zmniejszyć się o 20%, zużycie energii także o 20% a udział energii odnawialnej ma wzrosnąć o 20%.

Dyrektywa ecodesign – co oznacza w praktyce

W praktyce oznacza to, że część urządzeń zniknie z oferty sprzedażowej. Dotyczy to głównie kotłów niekondensacyjnych z palnikami gazowymi oraz niektórych typów kotłów kondensacyjnych, które nie będą spełniać norm. Co ciekawe dyrektywa ecodesign dotyczy także głośności pomp ciepła.. W praktyce oznacz to, że pompy ciepła o wyższych parametrach głośności nie będą mogły być oferowane w sprzedaży. Pompy ciepła, które przekraczają normy określone w dyrektywie muszą zniknąć z rynku lub dostosować się do wyszczególnionych parametrów.

Jeśli chodzi o nowoczesne kotły kondensacyjne nie ma tutaj żadnych obaw. Nowe kotły bez problemu spełniają wymogi określone w dyrektywie zachowując przy tym jednocześnie wysoką efektywność i moc działania. Podobnie ma się sytuacja z nowoczesnymi pompami ciepła. Są one tak projektowane aby zachować określone w normie wymogi a przy tym nadal są funkcjonalne i efektywne w użyciu. Co ciekawe, dyrektywa ecodesign dokładnie opisuje normy i wymagania dla różnego rodzaju urządzeń. Przykładowo mamy inne wymagania dla kotłów na paliwa stałe i zupełnie inne normy dla kotłów olejowych lub gazowych. Warto dokładnie zapoznać się z dyrektywą aby jeśli będziemy kupować jakiekolwiek urządzenie grzewcze mieć pewność, że nie jest to urządzenie przestarzałe, który wkrótce będzie wycofane ze sprzedaży. Nowoczesne techniki grzewcze to przede wszystkim ekologia i oszczędność, warto o tym pamiętać inwestując w sprzęt.