Czad – jak powstaje

Czad – jak powstaje i jak zapobiegać zaczadzeniu?

Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Corocznie zabija wiele osób, zupełnie nieświadomych zagrożenia. Tymczasem wystarczyłoby zamontować w domu czujnik czadu, który kosztuje naprawdę niewiele.

Czym jest czad?

Czad jest gazem silnie trującym, a przy tym bezwonnym i bezbarwnym. Nie da się go wyczuć, ani zauważyć wydobywania się. Tlenek węgla, bo tak właściwie nazywa się czad, jest lżejszy od powietrza, przez co łatwo się rozprzestrzenia. Tlenek węgla powstaje w wyniku niepełnego spalania opału, nie tylko węgla, na co wskazywałaby jego nazwa, ale także wielu paliw. Spalanie jest niepełne, gdy brakuje tlenu, a więc do pomieszczenia nie jest dostarczane świeże powietrze. Przedwczesne zamknięcie paleniska również przyczynia się do powstawania czadu. Czad dostaje się do organizmu człowieka przez układ oddechowy, a następnie przenika do krwiobiegu. Może spowodować ostre zatrucie, konsekwencje nieodwracalne dla zdrowia, a nawet zgon.

Jak zapobiegać zaczadzeniu?

Przede wszystkim wszelkich kotłów, piecyków i kominków używamy zgodnie z zaleceniami producentów. Stosujemy odpowiedni opał i wykonujemy regularne przeglądy kominiarskie. Sadze i dym muszą swobodnie wydostawać się na zewnątrz domu. Dbamy o to, by do pomieszczenia dostawało się świeże powietrze. Poprawnie wykonana instalacja wentylacyjna to jedno, a uchylanie okien – drugie. Błędem jest zasłanianie zimą przewodów wentylacyjnych w obawie przed dostawaniem się nieprzyjemnego chłodu do pomieszczenia. Błędem jest także podłączenie wyciągów (okapów) w miejsce dotychczasowej kratki wentylacyjnej.

Czujnik czadu

Czad jest bezwonny i bezbarwny, ale istnieje szereg urządzeń, które „wyczuwają” jego obecność. Czujniki czadu przybierają różne kształty i rozmiary, mają także rozmaite funkcje. Ważne, by co jakiś czas sprawdzać, czy urządzenie działa poprawnie. Czujniki montujemy przede wszystkim w tych częściach domu, w których sypiają domownicy. W razie niebezpieczeństwa czujnik załącza się i wydaje głośny sygnał, który zbudzi domowników. Wówczas należy natychmiast otworzyć okna, a najlepiej wyjść na zewnątrz. W razie występowania objawów wskazujących na zatrucie, należy skorzystać z pozycji lekarskiej.