Kominki na pellet
Rodzaje opałów kominkowych – kominki na pellet
W czasach, gdy dyskusja na temat smogu przybiera na sile, bardzo ważną kwestią staje się troska o odpowiedni opał kominkowy. Bez wątpienia najpopularniejszym opałem do kominka pozostaje surowiec naturalny, jakim jest drewno. Oczywiście nie każde drewno się nadaje – najlepsze są drewna pochodzące z drzew liściastych. Drewna te powinny być suche (długo sezonowane), zdrowe i wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Obok drewna bardzo popularnym opałem kominkowym pozostaje pellet. Kominki na pellet to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy ciepło pochodzące z urządzenia ma ogrzać cały dom.
Czym jest pellet?
Kominki na pellet wymuszają zakup specjalnego opału. Pellet nie zawsze był tak popularny jak współcześnie. Dziś z powodzeniem używany jest nie tylko do palenia w kominkach ale także kotłach i piecach w systemie centralnego ogrzewania. Pellet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, tj. trocin, zrębków czy wiórów. Do jego produkcji używa się też kory drzewnej, upraw energetycznych oraz słomy. Sprasowany pellet może przyjmować postać granulatu, kulek czy walców. Sprzedaje się go w workach.
Kominki na pellet czy drewno?
Kominki na drewno to wciąż najpopularniejsze urządzenia tego typu, choć stosowanie pelletu wydaje się być znacznie łatwiejsze. Dodajmy, że pellet ma taką samą wartość opałową jak drewno i tak samo niską wilgotność. W wyniku spalania powstaje bardzo niewielka ilość popiołu, więc opróżnianie pojemników nie musi odbywać się tak często jak w przypadku palenia drewnem. Kominki na pellet są bardzo wygodne w użyciu również dlatego, że zwykle nie ma konieczności dosypywania opału. Urządzenia zostały wyposażone w zbiornik na pellet, podajnik i dozownik. Warto zauważyć, że istnieją również kominki, w których można palić zarówno drewnem, jak i pelletem.
Kominki na pellet – opinie użytkowników
Fora internetowe poświęcone tematyce kominków pełne są informacji na temat różnego typu urządzeń grzewczych. Część opinii użytkowników dotyczy kominków na pellet, które można dowolnie zaprogramować. Ogień w takich urządzeniach rozpala się samoczynnie, a opał (w miarę potrzeb) jest automatycznie dosypywany do paleniska. Co istotne, można również zaprogramować godzinę wyłączenia kominka. Rozwiązanie bardzo wygodne, szczególnie dla osób zabieganych, którym zależy na ogrzewaniu pomieszczenia codziennie w tych samych godzinach, np. na chwilę przed powrotem z pracy. Dodajmy przy tym, że kominki na pellet są bardzo bezpieczne. Użytkownicy chwalą sobie również brak konieczności donoszenia i przechowywania drewna, które zajmuje sporo miejsca i brudzi.