Kominki portalowe
Kominki portalowe jako jeden z trendów wnętrzarskich
Kominki portalowe na pewno nie są dla każdego. Prawda jest taka, że wielbiciele kominków częściej decydują się na zakup urządzeń seryjnych, aniżeli wykonanie indywidualnego, droższego projektu. Kominki seryjne to z reguły nowoczesne, standardowe urządzenia, pasujące do większości współczesnych wnętrz. Kominki portalowe z kolei doskonale współgrają z wnętrzami urządzonymi „po staremu” – z przepychem, pełnych starodawnych mebli i pamiątek.
Czym jest portal?
Portal to swego rodzaju ozdoba, a konkretnie ozdobne obramowanie drzwi wejściowych (czasem także okien), spotykane w kościołach, ratuszach, pałacach czy niektórych starych kamienicach. Na przestrzeni epok portale przyjmowały różne formy, zwykle były to jednak opaski czy łuki ozdobione szeregiem rzeźb i drobnych elementów dekoracyjnych. Kominki portalowe to właśnie bogato obudowane urządzenia, nawiązujące do stylu architektonicznego minionych epok.
Kominki portalowe – najciekawsze style
Kominki przebyły długą drogę. Początkowo były zaledwie paleniskami na środku pomieszczenia, a następnie zwykłymi wnękami w ścianie. Z czasem zaczęto tworzyć prawdziwe dzieła sztuki. W dzisiejszych czasach tak wytwornych kominków spotyka się niewiele, ale wciąż można wyróżnić dominujące style kominków portalowych.
XVIII-wieczne kominki francuskie
W XVIII wieku francuskie kominki przyjmowały delikatne, ale bogato zdobione formy. Łagodne łuki zwieńczone herbem ozdabiały motywy florystyczne oraz popularne wówczas muszle. Nie brakowało bogato zdobionych kolumn i fasad oraz dopracowanych detali.
Klasyczna prostota kominków angielskich
Kominki angielskie cechowała prostota formy, przez co przestały być elementem dominującym w pomieszczeniu, a stały się jednym z wielu. Proste kolumny były zdobione płaskorzeźbami, ale starano się zachować umiar. Niekiedy nadstawki kominków stanowiły jednocześnie obramowania portretów rodzinnych.
Kominki portalowe z epoki wiktoriańskiej
W czasach wiktoriańskich pojawiły się żeliwne piecyki i ruszty. Modnym elementem stały się żeliwne osłony paleniska z okapem. Wspomniane osłony paleniska stawały się coraz szersze i coraz bogaciej zdobione. Nadstawki kominków często były wyposażone w różnego rodzaju półki, stanowiące dodatkową dekorację pomieszczenia.