Instalacje

Kominek przyczyną pożaru? Jak zapobiegać?

Zwolennicy kominków twierdzą, że nic nie może zastąpić atmosfery, jaką tworzy ogień palący się za szybą kominka. Rzeczywiście, ogień tworzy przyjemną atmosferę, szczególnie w mroźne zimowe wieczory. Kominek niekiedy jest jedynym źródłem ciepła. W niektórych domach całkowicie zastąpił tradycyjne formy ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody. Jednak, żeby kominek działał sprawnie, potrzebne są okresowe przeglądy przewodów kominowych i systematyczne ich czyszczenie. Kominek przyczyną pożaru staje się najczęściej wtedy, gdy kwestie te zostaną zaniedbane.

Kominek przyczyną pożaru – odmowa wypłaty odszkodowania

Firmy ubezpieczeniowe zobowiązane są do wypłaty pogorzelcom odszkodowania, o ile budynek był ubezpieczony. Często jednak zdarza się, że firma ubezpieczeniowa odmawia wypłaty odszkodowania, gdy przyczyną pożaru był niesprawny kominek – niesprawny z powodu wyraźnych zaniedbań właściciela budynku. Ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania z wielu przyczyn, m.in.:

  • kominek jest „samoróbką”, nie został wyprodukowany, dostarczony i zamontowany przez fachowców i właściciel nie posiada żadnych dokumentów potwierdzających zakup oraz właściwy montaż urządzenia,
  • wkład kominkowy nie posiada odpowiednich certyfikatów,
  • wkład kominkowy był przerabiany przez nieposiadającego uprawnień właściciela kominka,
  • przeglądy kominiarskie nie były przeprowadzane z należytą systematycznością.

Kominek przyczyną pożaru – jak uniknąć nieszczęścia?

Certyfikowane kominki od sprawdzonych producentów są bezpieczne i trwałe. Podobnie jak wykonane przez fachowców instalacje i zamontowane przewody kominowe. Niemniej jednak, użytkując kominek, należy przestrzegać pewnych zasad, które pomogą uniknąć nieszczęścia.

Odpowiedni opał

Podstawową zasadą jest palenie odpowiednim, długo sezonowanym drewnem. Odpowiedni opał kominkowy nie tylko zapewni ładny, równy płomień, ale również zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się sadzy w przewodach kominowych.

Przeglądy kominiarskie

Kolejną kwestią są regularne przeglądy wspomnianych przewodów kominowych. W przypadku, gdy kominek jest jedynym źródłem ciepła i korzysta się z niego przez cały rok (latem w celu podgrzania wody), przeglądy najlepiej wykonywać cztery razy w roku. Przy okazyjnym rozpalaniu ognia zimą, wystarczą przeglądy przed i po sezonie grzewczym.

Izolacja materiałów łatwopalnych

W pobliżu paleniska nie powinny znajdować się łatwopalne materiały. Podłoga pod drzwiczkami kominka nie powinna być przykryta dywanem czy wykładziną. Obok paleniska nie składujemy gazet czy butelek (np. kosmetyków) z łatwopalnymi cieczami.