Ochrona przeciwśniegowa na dach – rozbijacze śniegu

Domy jednorodzinne, które zostały wybudowane kilkadziesiąt lat temu i w tym czasie nie ulegały gruntowanym remontom, rzadko wyposażone są w elementy ochrony przeciwśniegowej, chyba że mówimy o obszarach górskich, gdzie zalegający zimą na dachach śnieg zawsze stanowił spory problem. Natomiast ci, którzy teraz budują domy, nierzadko zastanawiają się nad montażem dodatkowych akcesoriów dachowych, takich jak stopnie i ławy kominiarskie oraz elementy ochrony przeciwśniegowej (m.in. rozbijacze śniegu, śniegołapy, płotki przeciwśniegowe).

Jak zagrożenie stanowi zalegający na dachach śnieg?

Lekkie opady śniegu, zwłaszcza przy temperaturze nieco powyżej zera, nie stanowią dla konstrukcji budynku żadnego zagrożenia. Ale jeśli opady śniegu są intensywne, do tego przez długi czas utrzymują się mrozy, śnieg zalega na dachu, w tym czasie zwiększając swoją masę. Dzieje się tak, ponieważ śnieg na dachu ma tendencję do topnienia w ciągu dnia, gdy świeci słońce, po czym wieczorem ponownie zamarza. W efekcie na dachu tworzy się ciężka, twarda bryła, która powinna być z tego dachu bezpiecznie usunięta. W przeciwnym razie może zbyt mocno obciążyć konstrukcję dachu, a nawet doprowadzić do jego zniszczenia.

Śniegołapy i inne metody ochrony dachu

Nagłe osuwanie się śniegu

Jeśli śnieg nie zostanie bezpiecznie usunięty, istnieje ryzyko, że w pewnym momencie nagle osunie się w dół. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jest bardzo twardy i ciężki, a spadając, może wyrządzić wiele szkód. Chodzi przede wszystkim o szkody materialne, choć nie tylko. Śnieg może uszkodzić rynny i okapy, parapety, a nawet elewację i pozostawione na balkonie lub tarasie przedmioty. Może połamać rośliny posadzone w pobliżu budynku, uszkodzić przęsła ogrodzeniowe,
a nawet samochód, który został zaparkowany blisko domu. Poza tym nagle osuwająca się bryła śniegu stanowi zagrożenie dla ludzi, zarówno mieszkańców budynku, jak i przechodniów (dotyczy przede wszystkim obiektów użytku publicznego).

Rozbijacze śniegu i inne akcesoria na dach

Na dachach budynków można montować akcesoria przeciwśniegowe jednego rodzaju bądź stworzyć system, który będzie się składał z kilku różnych elementów. Co mamy do wyboru? Sporym zainteresowaniem cieszą się rozbijacze śniegu, które dzielą zsuwającą się bryłę śniegu na mniejsze części. Rozbijacze śniegu mają ostrą, trójkątną końcówkę, na którą bryła śniegu bez trudu się nabija i rozpoławia. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale znacznie lepiej działa w połączeniu z innymi elementami. Jakie to elementy?

Na dachach budynków bardzo często możemy zaobserwować płotki przeciwśniegowe, które wyglądają jak postawiona na bocznej krawędzi drabina. Podobną funkcję pełnią śniegołapy rurowe, choć w tym przypadku zapora położona jest równolegle do połaci dachowej. Tego typu akcesoria dachowe mają zapobiec nagłemu osuwaniu się śniegu. Bryła utrzymywana jest na dachu, ale jej mniejsze elementy mogą spadać.

Zarówno rozbijacze śniegu, śniegołapy rurowe, jak i płotki przeciwśniegowe dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach. W sklepach bez trudu znajdziemy produkty odpowiednie do danego pokrycia dachowego.