Instalacje

Pomysły na schody do domu jednorodzinnego

Schody w domu pełnią bardzo ważną funkcję, bo umożliwiają wygodne i bezpieczne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami budynku. Trudno wyobrazić sobie, by meble i sprzęty mogły być wnoszone na górę po drabinie, zresztą takie rozwiązanie nie byłoby komfortowe nie tylko dla osób starszych czy małych dzieci, ale dla każdego, kto chciałby jak najszybciej przemieścić się w górę lub
w dół. Schody w domu piętrowym i budynku z poddaszem użytkowym być po prostu muszą. Oczywiście dziś dużą wagę przywiązuje się nie tylko do ich trwałości i bezpieczeństwa, bo równie ważna jest estetyka. Najlepsze pomysły na schody do domu jednorodzinnego łączą użyteczną i dekoracyjną funkcję schodów.

Schody w domu jednorodzinnym

Schody możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne, ale nie każdy model schodów wewnętrznych dedykowany jest do wnętrz mieszkalnych. Niektóre schody zdecydowanie lepiej sprawdzą się w urzędach, biurowcach czy restauracjach, ale niekoniecznie w domu albo mieszkaniu dwupoziomowym.

Schody w domu jednorodzinnym muszą sporo znieść, ale z pewnością nie są narażone na zniszczenia w takim stopniu, jak stopnie schodów użytkowanych w miejscach publicznych. Dlatego mogą być nieco subtelniejsze i ładniejsze, niekoniecznie wykonane z metalu czy tworzyw sztucznych o podwyższonej trwałości. Niemniej jeśli chcemy mieć w domu schody, które zniosą niemal wszystko, warto zdecydować się na schody żelbetonowe i obłożyć je kamieniem dekoracyjnym. Takie rozwiązanie spotykamy w wielu nowoczesnych domach, gdzie błyszczące stopnie świetnie współgrają z eleganckimi podłogami i lakierowanymi meblami. Niemniej stopnie obłożone kamieniem to tylko jeden z wielu pomysłów na aranżację schodów we wnętrzach mieszkalnych.

Inne pomysły na schody do domu jednorodzinnego

Co sprawdza się zamiast kamienia dekoracyjnego na stopniach z żelbetonu? Okazuje się, że całkiem niezłym pomysłem są płytki podłogowe/schodowe, które są obecnie dostępne w najróżniejszych wzorach. To sprawia, że z łatwością dobierzemy produkt pasujący do stylistyki wnętrza i upodobań domowników. Jedyne, o czym, należy pamiętać, to zakup płytek o wysokiej odporności na ścieranie i na tyle matowych, by ryzyko poślizgu zostało ograniczone do minimum.

photo of spiral white stairs

Ci, którzy nie chcą lub nie mogą mieć w domu jednorodzinnym schodów żelbetonowych, mogą zdecydować się na schody z drewna (zobacz schody drewniane cena). Drewno jest na tyle wdzięcznym materiałem, że umożliwia tworzenie różnorodnych konstrukcji, począwszy od schodów prostych, poprzez schody dywanowe, skończywszy na schodach wachlarzowych i kręconych. Schody drewniane mogą występować w wersji z podstopnicami lub bez nich, mogą być pod spodem zabudowane w taki sposób, by powstały pomysłowe szafki, ale równie dobrze może znajdować się pod nimi wolna przestrzeń.

Kolejnym ciekawym pomysłem są schody z metalową, lekką w formie konstrukcją i drewnianymi stopniami. Szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Takie schody często można kupić jako gotowe, bez konieczności długotrwałego oczekiwania na produkt wykonany na zamówienie.