Instalacje

Obniżenie rachunków za ogrzewanie – porady

Obniżenie rachunków za ogrzewanie – porady

Rachunki za ogrzewanie domu są wysokie i chciałbyś je trochę obniżyć? To da się zrobić! Przygotowaliśmy kilka porad, które ci w tym pomogą. Dzięki nim nie tylko zmniejszysz straty energii, ale i zaoszczędzisz pieniądze, które zamiast na ogrzewanie będziesz mógł przeznaczyć na coś innego np. rodzinny wyjazd na wakacje.

Sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie:

  1. Nie przegrzewaj pomieszczeń. Utrzymuj w nich temperaturę oscylującą na poziomie 20-21oC. Co więcej, w czasie nieobecności domowników i w porze nocnej przykręć kaloryfery.
  2. Używaj termostatów, które utrzymują stałą temperaturę i pomagają regulować pracę grzejników – włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie i wyłączają, gdy osiągnie odpowiedni pułap.
  3. Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe. Oczywiście jego wykonanie najlepiej zaplanować na etapie budowy domu. Co więcej, podłogę należy wykończyć dobrze przewodzącym ciepło materiałem.
  4. Nie zasłaniaj grzejników, bo to uniemożliwia rozchodzenie się ciepła po całym wnętrzu.
  5. Odpowietrzaj kaloryfery, ale tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba.
  6. Zwróć uwagę na to, aby grzejniki zostały zainstalowane pod oknami i w pobliżu drzwi balkonowych, a więc tam, gdzie straty ciepła są największe.
  7. Dociepl zewnętrzne ściany budynku np. styropianem. To zapobiegnie wydostawaniu się na zewnątrz mnóstwa ciepła.
  8. Uszczelnij okna, a jeśli są już wysłużone, to wymień je na nowe.
  9. Zainstaluj rolety zewnętrzne lub okiennice, które zapobiegną wydostawaniu się na zewnątrz ciepłego powietrza i przenikaniu do środka domu zimnego.
  10. Wietrz mieszkanie przy zakręconych kaloryferach. Ogrzewanie domu przy otwartych na oścież oknach nie ma sensu, a niepotrzebnie zwiększa koszty. Co ważne, powinno ono przebiegać krótko, ale intensywnie, bo wtedy zapewnia najlepsze efekty.
  11. Unikaj przeciągów i zamykaj drzwi między pomieszczeniami.
  12. Zainwestuj w nowoczesne technologie np. kolektory słoneczne, rekuperatory czy pompy ciepła. Wymień też stary piec i kaloryfery na nowe, o większej sprawności i wydajności działania.
  13. Kupuj opał poza sezonem grzewczym, bo wtedy jego ceny są niższe.
  14. Cieplej się ubieraj. Zamiast podkręcać ogrzewanie, załóż ciepły sweter i grubsze skarpety.