Uziomy – co to takiego?

O tym, czym są uziomy, gdzie się je umieszcza i jaką pełnią funkcję, powinni wiedzieć nie tylko elektrycy, ale wszyscy użytkownicy domowej instalacji elektrycznej. Informacje o działaniu prądu, o tym, jak nie należy obchodzić się z urządzeniami podłączonymi do sieci, zdobywają już dzieci w wieku przedszkolnym. Wszystko po to, by umiały bezpiecznie korzystać z elektryczności. Sama wiedza to jednak nie wszystko. Aby korzystanie z prądu było bezpieczne, należy zadbać o uziemienie instalacji.

Elementy instalacji elektrycznej w budynku – uziemienie

Instalację elektryczną w budynku, niezależnie od tego czy chodzi o budynek mieszkalny, czy też obiekt użyteczności publicznej, należy zabezpieczyć poprzez zastosowanie uziemienia. Jest to ważne wszędzie tam, gdzie korzysta się z urządzeń podłączonych do sieci, włączając w to domowy sprzęt RTV/AGD. Wykonanie uziemienia rzadko podlega kontroli, ale prawdą jest, że jeśli dojdzie do przepięcia bądź okaże się, że prąd przewodzi źle skonstruowane urządzenie, uziemienie może uratować życie.

odgromy burzowe

Uziemienie do dodatkowy przewód, który obok przewodu fazowego i neutralnego doprowadzony jest do gniazdka elektrycznego. W przewodzie tym występuje zerowe napięcie, co oznacza, że nie płynie w nim prąd. Końcówka takiego przewodu jest połączona z uziomem. Uziomy to metalowe elementy umieszczone w gruncie. To właśnie tam w razie awarii trafia prąd o wysokim natężeniu. Zamiast uszkodzić urządzenie czy porazić kogoś z domowników, trafia do gruntu, gdzie ulega rozproszeniu.

Uziomy – na czym polega ich funkcja?

Zadanie uziomu polega na odprowadzeniu do gruntu wszystkich zbędnych ładunków elektrycznych. Zadanie to nie zostanie zrealizowane poprawnie, jeśli uziomy będą zbyt krótkie, umieszczone zbyt płytko, albo będzie ich za mało. Uziomy muszą mieć odpowiednie parametry. O tym decydują elektrycy i inne osoby uprawione, które wcześniej wykonują stosowne pomiary gruntu. Pomiary są konieczne niezależnie od tego, czy planujemy wykonać uziemienie instalacji elektrycznej w nowo powstałym budynku, czy też chodzi o zamontowanie instalacji piorunochronnej.

Uziomy jako elementy instalacji odgromowej

O uziomach wiele mówi się w kontekście uziemiania domowej instalacji elektrycznej, ale należy zauważyć, że te metalowe przedmioty równie ważne są w przypadku, gdy chcemy zamontować na dachu piorunochron. Instalacja odgromowa składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów. Połączonych w taki sposób, by energia pochodząca z wyładowania atmosferycznego mogła być przejęta tuż nad dachem budynku, a następnie bezpiecznie odprowadzona do gruntu, gdzie ulegnie rozproszeniu. Pierwszym elementem takiej instalacji są zwody, czyli metalowe elementy znajdujące się na dachu. Zamiast trafić w dach, antenę telewizyjną czy inne przedmioty, piorun trafia w zwody. Do nich podłączone są przewody odprowadzające, którymi prąd o wysokim natężeniu przepływa do uziomów. Następnie uziomy przekazują energię w głąb gruntu, gdzie nie wyrządzając żadnych szkód, ulega rozproszeniu.