Kominki narożne – czy wciąż są modne?

Branża kominkowa jest o tyle ciekawa, że zahacza zarówno o tematykę budowlaną, grzewczą, jak i związaną z dekorowaniem wnętrz. Kominek pełni jednocześnie funkcję użytkową i estetyczną – dla niektórych użytkowników ważniejsza jest sprawność urządzenia, dla innych jego wygląd. Jeśli chodzi o estetykę urządzeń, warto zastanowić się, czy kominki narożne nadal są modne.

Jak wygląda kominek narożny?

Kominki narożne to świetna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za klasycznymi rozwiązaniami i niekoniecznie chcieliby mieć w domu zwykły kominek wyposażony w jedną, przednią szybę. Kominek narożny to nieco ciekawsza propozycja, bo takie urządzenie jest przeszklone z dwóch stron. Jeśli mówimy o prostokątnym wkładzie kominkowym, przeszklony jest przód i bok kominka, czyli jeden z jego rogów.

Kominki

Kominki narożne to urządzenia oparte na wkładach kominkowych stalowo-szamotowych. Jeśli chodzi o wkłady żeliwne, one na ogół dostępne są w klasycznych wzorach, mają tradycyjną budowę z jedną szybą w przedniej części. Bywa też, że są bogato zdobione, dzięki czemu idealnie pasują do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu. Wkłady stalowe nie są tak strojne. Mają prostą budowę, ale w swojej prostocie wydają się bardzo nowoczesne i eleganckie. Jeśli dodamy do tego dużą ilość przeszklonych powierzchni, otrzymujemy produkt wpisujący się w najnowsze trendy. Zatem czy kominki narożne wciąż są modne? Jak najbardziej!

Do jakich pomieszczeń pasują kominki narożne?

Kominek narożny, z racji swoich wymiarów, nie będzie dobrze wyglądał w małym i ciasnym pomieszczeniu. Urządzenie lepiej prezentuje się w dużych, otwartych wnętrzach, takich jak hol, salon połączony z jadalnią lub kuchnią. Wkład kominkowy narożny sam w sobie stanowi bardzo ciekawą dekorację, a jeśli dodamy do tego modną obudowę, efekt może być piorunujący.

Kominki narożne pasują wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z łączeniem pomieszczeń o różnym przeznaczeniu. Stanowią wtedy swego rodzaju łącznik pomiędzy kuchnią a jadalnią, jadalną a salonem, salonem a dużym przedpokojem albo klatką schodową. Kominek narożny może stanąć przy prostej ścianie, ale najlepiej prezentuje się właśnie na rogu.

Jaka obudowa do kominka narożnego?

W przypadku kominków narożnych stojących na rogu dwóch różnych pomieszczeń wybór materiału na obudowę kominkową nie jest najłatwiejszy. Powinno to być coś, co będzie pasowało do stylistyki obu wnętrz. Pod uwagę bierzemy wygląd podłóg, schodów, parapetów, niekiedy nawet mebli. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej wyglądają wkłady kominkowe obłożone dekoracyjnym kamieniem. Płyty kamienne są estetyczne i trwałe. Dobrze znoszą wahania temperatur, wielokrotne mycie i czyszczenie, a przy tym nie wymagają kłopotliwej pielęgnacji. Kominki narożne z dwiema szybami doskonale prezentują się w asyście granitowych płyt kamiennych.