Pellet czy ekogroszek? Co jest bardziej ekologiczne?

Postępująca degradacja środowiska naturalnego powoduje, że konieczne jest podejmowanie działań, które ten proces spowolnią. Na każdym kroku jesteśmy zachęcani do prowadzenia ekologicznego trybu życia, do segregacji odpadów, oszczędzania wody, korzystania z odnawialnych źródeł energii, rezygnacji z przetworzonego jedzenia i stosowania naturalnych środków czyszczących. Natomiast w okresie zimowym powinniśmy zrezygnować z opału powodującego powstawanie smogu i postawić na ekologiczne paliwo grzewcze. W tym kontekście szczególnie dużo mówi się o pellecie i ekogroszku.

Ekologiczne źródła ciepła – co warto o nich wiedzieć?

Ekologiczne metody grzewcze to takie, które w procesie spalania emitują minimalne ilości szkodliwych substancji, a w przypadku pomp ciepła, albo ogrzewania elektrycznego połączonego z instalacją fotowoltaiczną – nie emitują ich wcale. Stosując ekologiczne metody grzewcze, nie przyczyniamy się do powstawania szkodliwego smogu. To bardzo ważne, by powietrze, którym oddychamy, nie było zanieczyszczone.

Mówiąc o ekologii, nie możemy zapominać o źródłach pochodzenia paliwa grzewczego. Eksploatowanie złóż znajdujących się pod ziemią powoduje wyłącznie znacznych obszarów z użytkowania i przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego. Ekolodzy nie krytykują natomiast paliw pochodzenia naturalnego, czyli wytwarzanych z części roślinnych, np. ze słomy, łusek słonecznika albo odpadów drzewnych.

Warto przy tym dodać, że korzystanie z ekologicznych rozwiązań jest często po prostu wygodne. Nowoczesne metody grzewcze nie wymagają ciągłego nadzoru. Urządzenia elektryczne (kotły, piece, pompy) działają niemal bezobsługowo przez długi czas.

Ekogroszek a ekologia

Ekogroszek to znacznie bardziej ekologiczna wersja węgla kamiennego. Jest to węgiel drobny, dokładnie oczyszczony i wzbogacony o istotne substancje. Spalanie ekogroszku nie zanieczyszcza powietrza w takim stopniu, jak zwykły węgiel. Faktem jest natomiast, że ekogroszek również pozyskuje się z kopalni. Ekogroszek również pyli i pozostawia ciemny osad na każdej powierzchni, z którą ma styczność. Czy wobec tego nie lepiej zainwestować w pellet, zwłaszcza że wymienione paliwa oferowane są w zbliżonych cenach?

Pellet – ekologiczne ogrzewanie budynków mieszkalnych (i nie tylko)

Ogrzewanie pelletem zaliczane jest do metod grzewczych rekomendowanych przez ekologów. Oczywiście pod warunkiem, że producent pelletu dba o wysoką jakość dostarczanego opału. Przykładowo pellet drzewny powinien być produkowany wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych i niezanieczyszczonych odpadów drzewnych, bez drewnopodobnych dodatków i lepiszczy. Emisja dwutlenku węgla w procesie spalania takiego opału jest równa zeru, natomiast emisja innych szkodliwych substancji – ograniczona do minimum. Spalanie pelletu nie powoduje powstawania smogu. Poza tym pellet sam w sobie jest paliwem czystym – ma formę zwartego granulatu, który nie pozostawia na powierzchni ciemnych osadów, nie kopci, nie wydziela przykrych zapachów.

Podsumowując, pellet i ekogroszek można nabyć w podobnej cenie, obsługa kotłów grzewczych również jest podobna, ale pellet jest paliwem znacznie bardziej ekologicznym.