Jaka jest zasada działania kominków konwekcyjnych?
Kominek w domu to przyjemne ciepło, to rodzinna atmosfera, to relaks po ciężkim dniu pracy. Ale kominek to nie tylko efektowny element dekoracyjny, który rozświetla salon w długie, zimowe wieczory, ale przede wszystkim wydajne urządzenie grzewcze. Jako dobre źródło ciepła świetnie sprawdzają się kominki konwekcyjne.
Rodzaje kominków dostępnych na polskim rynku
W kategorii kominki znajduje się szereg urządzeń grzewczych, które nierzadko pracują w zupełnie różny sposób. Wyróżniamy kominki tradycyjne, czyli takie, w których spala się drewno kominkowe, kominki na pellet, kominki na biopaliwo, a nawet kominki elektryczne. Tak szeroki przekrój urządzeń sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie, nawet jeśli mieszka w zabudowie wielorodzinnej wykluczającej montaż kominka w tradycyjnej formie.
Oczywiście kominki na drewno również można podzielić na kilka rodzajów. Mówimy o kominkach żeliwnych i stalowo-szamotowych, kominkach powietrznych i wyposażonych w płaszcz wodny, kominkach konwekcyjnych i kominkach w ciepłej zabudowie. Dlatego chcąc właściwie wybrać urządzenie do swojego domu, powinniśmy najpierw dokonać rozpoznania własnych potrzeb, a potem skorzystać z doradztwa specjalistów w dziedzinie kominków i wewnętrznych instalacji grzewczych. Takim specjalistą będzie np. producent kominków konwekcyjnych.
Nowoczesne kominki w zabudowie ciepłej lub zimnej
Dziś kominki buduje się w oparciu o wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem. Wkład to serce kominka, ale równie ważny jest sposób wykonania obudowy kominkowej. Obudowa może być ciepła lub zimna. Można się spierać, które rozwiązanie jest lepsze, ale odpowiedź będzie jedna: to zależy.
Kominki w obudowie ciepłej to takie, które oddają ciepło do pomieszczenia całą swoją powierzchnią. Nagrzewają się tak, jak kiedyś robiły to piece kaflowe. Ma to swoje zalety, choć niektórzy obawiają się, czy użytkowanie takiego kominka jest bezpieczne, zwłaszcza jeśli w domu przebywają małe dzieci. Natomiast kominki konwekcyjne to kominki w zabudowie zimnej. Poniżej krótkie omówienia sposobu działania takich urządzeń.
Kominki konwekcyjne – jak to działa?
Schemat działania urządzeń w zabudowie zimnej szczegółowo wyjaśni każdy producent kominków konwekcyjnych. Kominki te budowane są z kominkowych płyt izolacyjnych. Ciepło podczas palenia od dawna jest przede wszystkim przez nawiew, czyli kratkę umieszczoną w górnej części zabudowy. Oczywiście kominki konwekcyjne mogą być również wyposażone we wkład wodny. Kominki z płaszczem wodnym, jak sama nazwa wskazuje, ogrzewają również wodę pompowaną do grzejników oraz gromadzoną w pojemniku na wodę użytkową (do mycia, zmywania, pranie ręcznego itd.).
Kominki konwekcyjne posiadają obudowę uniemożliwiającą akumulowanie ciepła. Oznacza to, że ciepło natychmiast wypychane jest do salonu. Dlatego zdecydowanie nie należy kupować kominków o wyższej mocy niż wynosi zapotrzebowanie. Najlepiej ustalać te wartości ze sprzedawcą nowoczesnych urządzeń grzewczych.